Uudised

17.08.2020
Jaga

Timber.ee oksjonikeskkonnas toimus 2,8 miljoni eurone metsatehing

Jaakko Kuusk
AS Timber juhatuse liige Jaakko Kuusk

Timber.ee metsaoksjonikeskkonnas lõppes augustikuu esimesel tööpäeval enampakkumine, millesarnast pole Eestis varem avalikult ja sellisel viisil korraldatud. Tartus tegutsev metsaettevõte pani oksjonile 562,25 hektarit metsamaad üle Eesti, mille lõplikuks müügihinnaks kujunes rohkem kui 2,8 miljonit eurot.

Oksjonile pandud metsamaa oli jaotatud kolme paketti vastavalt piirkonnale: Saarte pakett (48 kinnistut Saare-, Muhu- ja Hiiumaal), Peipsiääre pakett (14 kinnistut Tartu-, Põlva- ja Jõgevamaal ning Lääne- ja Ida-Virumaal) ja Mandri-Eesti pakett (11 metsakinnistut Tartu-, Võru- ja Läänemaal ning Ida-Virumaal).

Pakettide alghinnaks määrati 2 690 000 eurot. AS Timber juhatuse liikme Jaakko Kuuse sõnul pidas sellist alghinda kõrgeks enamus Eesti metsandussektori tegijaid. „Tänaseks on aga oksjonid lõppenud ja heameel on tõdeda, et kinnistud ei leidnud üksnes uut omanikku, vaid oksjonil kerkis nende hind suisa 125 000 euro võrra.“ Lõplikuks müügihinnaks kujunes 2 815 000 eurot. Tänaseks on Timber.ee oksjonikeskkonda lisatud juba kaks uut ja veelgi mahukamat paketti, kus omanikuvahetust ootab kahte paketti koondatuna 107 metsakinnistut Eestis erinevates kohtades. Kokku on pakettidena oksjonil 1185,54 hektarit metsamaad alghinnaga kokku 6,2 miljonit eurot.

Millest selline huvi Eesti metsa vastu?

Eestis on hetkel kanda kinnitamas mitmeid uusi investoreid ja investeerimisfonde, kes on huvitatud metsamaa soetamisest ja on seega valmis metsa investeerima märkimisväärseid summasid. Põhjuseks asjaolu, et mets on investeerimisobjektina võrdlemisi riskivaba. Kuna majandust on tabanud jahenemine ning aktsiad ja võlakirjad on muutunud riskantsemaks, otsitakse turvalisemaid, kuid väiksema tootlikkusega investeerimisvõimalusi.

“Skandinaavia ja Euroopa investeerimisfondide huvi Eesti metsamaa vastu on hüppeliselt kasvanud,” kinnitab Jaakko Kuusk.

Ühelt poolt metsafirmade ja suurmaaomanike huvi majanduslanguse korral kapitaliseeritud olla ja  teiselt poolt fondide huvi paigutada raha metsa on nad toonud kokku Timber.ee oksjonikeskkonda. “Täpselt samadel alustel ja tingimustel, nagu oleme senini teenindanud oma eraisikutest kliente raieõiguste ja metsakinnistute müügil, on nüüd oksjonitel müüjate rollis varem oksjonitelt ostnud metsafirmad ja pakkujate poolel investeerimisfondid, kusjuures lisaks kodumaisele rahale ka väliskapital,” toob Kuusk välja.

Kuidas sellised suurtehingud erametsaomanikku mõjutavad?

Tekkinud olukord mõjutab väga palju üksikute kinnistute oksjoneid, sest sektorisse lisanduv kapital hakkab kohe otsima väljundit samas valdkonnas. Erametsaomanike jaoks on see hea uudis – metsafirmadel on rohkem võimalusi maksta oksjonil kõrgemat hinda ka üksikute kinnistute eest.

“Nii imelik, kui seda öelda ka pole, on COVID-19 puhanguga seotud majanduslangus mänginud väga soodsad kaardid kätte neile metsaomanikele, kel plaan oma metsa müüa. Oma metsakinnistu eest on just praegu võimalik saada kõrget hinda isegi sel juhul, kui müüki pannakse metsamaa, millel pole veel raieküpset metsa” märgib Kuusk. Ta lisab, et nii fondid kui ka investorid on huvitatud ka noorest ja keskealisest metsast, mida ei saa kohe ega lähitulevikus raiuda, vaid see soetatakse just pikaajaliseks investeeringuks. Seetõttu ei pea muretsema ka selle pärast, et mets pärast müüki kohe maha raiutakse. Seadused ja heaperemehelik käitumine meie metsades ja looduse suhtes üleüldiselt kehtivad kõigile – nii suurtele kui väikestele metsamaa omanikele.

Kuid tõsiasi on, et investeerimisfondid ei osta metsakinnistuid otse eraisikutelt, kuna neil puudub ressurss tegeleda iga kliendi ja maaomanikuga eraldi ehk puudub ressurss tegeleda n-ö müügitööga. Seetõttu võtab osapooltega suhtlemise enda kanda Timber.ee kümneliikmeline meeskond, kes on oksjonikorraldajana ühendavaks lüliks metsaomanike ja metsafirmade ning metsaettevõtete ja fondide ning investorite vahel.

AS Timber juhatuse liige Jaakko Kuusk täpsustab: „Just eraisikutega otse tehingute tegemine on olnud varasemalt ja on ka praegu metsafirmade jaoks üks aja- ja rahamahukas ettevõtmine, kui võtta arvesse sellest saadava tulu proportsiooni. Tihti tuleb metsaomanikule algtasemel selgitada metsa olemust ja elutsüklit ning sellest sõltuvat hinna kujunemist. Seetõttu ongi metsaomanike jaoks lahenduseks Timber.ee oksjonikeskkond, kus nii ostja kui müüja jaoks on tehtud kõik võimalikult lihtsaks, kiireks ja mis peamine, mugavaks.”

“Suhtleme metsaomanikega ja valmistame koostöös kinnistute oksjonid ette selliselt, et ostjad ise ei peaks metsaomanikega suheldes tühja tööd tegema. Seeläbi saavad nad pakkuda oksjonitel kõrgemat hinda kui otse omanikele pakkumist tehes. Oksjonilt ostes säästab ostja aega ja raha ja saab metsaomanikule kõrgemat hinda maksta,” sõnab Kuusk.

Käsitöö ja vastutus jääb Timberi kanda

Metsaomanikega suhtlemise, vajalike dokumentide ettevalmistamise ja lisaks ka vastutuse korrektse asjaajamise eest võtab AS Timber oksjoneid korraldades enda kanda. Metsaomanike mureks jääb põhimõtteliselt vaid oodata oksjoni lõppu, anda allkiri notaris ja vaadata, kuidas raha laekub kontole.

Sama lihtne ja loogiline on kõik ka ostja jaoks. Jaakko Kuusk ütleb, et Timber.ee toimimisloogika on  imelihtne: “Kui oled kõrgeima hinna pakkuja, saad ka soovitud metsa kindlalt endale. Ei mingeid emma-kumma osapoole eest varjatud tasusid, läbirääkimisi või salajasi kokkuleppeid. Seetõttu on oksjonil osalejad valmis välja käima ka oma maksimumhinna. See lihtne ja selge loogika kehtib Timber.ee oksjonikeskkonnas nii kinnistupakettide, üksikute kinnistute kui ka raieõiguste oksjonitel.“

Tänaseks on Timber.ee keskkonnas edukalt lõppenud 1082 oksjonit, mille kogusumma on enam kui 30 miljonit eurot. See summa on saavutatud just tänu oksjonikeskkonna lihtsale ja mugavale toimimisloogikale ning tõmmanud vaiba alt paljudelt metsakelmusega tegelevatelt ettevõtetelt, kes iga päev pakuvad telefonikõnede ja meilide teel metsaomanikele naeruväärselt madalat hinda nii raieõiguse kui ka kinnistute eest.

Kui soovid konsultatsiooni, kuidas oma metsa heaperemehelikult majandada või plaanid oma metsa raieõiguse või metsakinnistu müümist, siis võta meiega ühendust! Aitame vajadusel ka metsamajandamiskava tellimise või metsateatise täitmisega.

Jäta enda andmed, vaatame su metsa üle!

Loe lisaks

Uudised19.02.2024

Oksjonil on 779 hektarit metsa- ja põllumaad

Timber.ee oksjonikeskkonnas on oksjonil 54 metsa- ja 35 põllukinnistut. Kokku on oksjonil 779 hektarit maad, 5 412 500 euro väärtuses. Oksjonil pakkumiste esitamise tähtaeg on 01. märtsil 2024 kell 14.00.
Loe edasi...
Klientide lood15.02.2024

Üle ootuste! Alla hektarisuurune raieõigus müüdi Timber.ee oksjonil pea 9000 euroga

„Pidin kraavi sõitma, kui sain selle lõpphinna teada,“ ütleb metsaomanik Tiit, kes ei suutnud oma kõrvu uskuda, kui kuulis, millise hinnaga õnnestus tal oksjoni kaudu müüa raieõigus oma metsas.
Loe edasi...
Uudised09.02.2024

Vaata üle, milliseid toetusi saavad erametsaomanikud sel aasta taotleda!

Ka käesoleval aastal saavad erametsaomanikud taotleda oma metsa kasvatamise ja hea käigukäigu tarbeks erinevaid toetusi. Esialgne ajakava on juba paigas.
Loe edasi...
Oleme edukalt läbi viinud2823 oksjonit
Raieõiguste oksjonit1621
Kinnistu oksjonit1202
Kliendid on meie abiga saanud110 649 531 €
Raieõiguste oksjonitelt44 711 278 €
Kinnistute oksjonitelt65 938 253 €