Klientide lood

31.03.2024
Jaga

Kelmid meelitavad üha enam just saarlasi ja hiidlasi metsi odavalt müüma

Liilia

„Nad pakkusid mulle 5000 eurot,“ ütleb Liilia, kel on Saaremaal 10 hektarit männimetsa. Naise sõnul on telefoni teel pommitajaid väga palju ning kõik nad üritavad ühel või teisel moel meelitada metsa müüma. Põhiliseks jutuks on, et rohkemat pakkuda ei saa, kuna metsa hinnad on all ja transport kallis. Ometigi müüs naine oma metsa mõni nädal tagasi  52 600 euroga Timber.ee oksjonil.

Liilia ütleb, et ega keegi neist helistajatest pole siiani rohkemat kui oma nime talle öelnud ning õnneks on tal olnud aru peas, et kiirelt sellised kõned lõpetada. „Kiirtehinguid pole mõistlik teha. Võib olla mõeldakse küll, et see pakutud 5000 on suur summa pensionärile ja saan omale kirstu tarbeks raha, aga metsa tuleb müüa mõistusega.“

Martin Miilberg
AS Timber metsaspetsialist Martin Miilberg

Ometigi langetakse metsakelmide võrku ning eriti kergeks teeb kelmide jaoks saarlaste ja hiidlaste moosimine, sest tegu on ju meretaguse ääremaaga, kuhu tõepoolest ongi keeruline leida metsa ülestöötajat ja palgiveo muudab kallimaks meretransport. „Minu kõrvu on jõudnud päris mitme inimese lood, kes on oma metsad vahendajatele odavalt ära andnud just sel ettekäändel, et praegu on metsanduses madalseis ja saarte peale tulek kulukas ettevõtmine,“ räägib AS-i Timber metsaspetsialist Martin Miilberg.

Alles hiljuti müüs üks Saaremaa vanaproua oma väärtusliku männiku poole odavamalt ehk 10 000 euroga vahendusfirmale, kuigi selle väärtus oleks tõusnud oksjonil kindlasti üle 20 000 euro. „Ka hiidlased on sama mure ees ning paljud metsaomanikud on viimasel uurinud, kas ja millise summa eest tasub oma metsa müüa ning jutu käigus on selgunud, et mitmed helistajad on teinud pakkumisi, mis tunduvad absurdselt väikesed. Seega hoiatan nii saarlasi, hiidlasi kui ka kõiki teisi, kes selliseid kõnesid saavad kiiresti need lõpetama. Kui sul on mets ja sa tahad seda müüa, siis konsulteeri metsaspetsialistiga, võta aega, et asja uurida ja kasuta oksjonit, kus juba alghind on tihti kõrgem kui see, mida sulle telefonis pakutakse,“ ütleb Miilberg. 

Pojad olid oksjonil müümise vastu

Liilia on kange saare naine ning olenemata poegade algsest pahameelest otsustas ta metsa müüki panna. „See mets on 17 aastat seisnud puutumatuna ehk täpselt sama kaua, kui on aega möödunud minu abikaasa lahkumisest. Viimati tegime sealt oma majale palke, aga see oli nii ränkraske töö. Ütlesin poegadele, et me ei jaksa seda ise teha, sest seal on vaja lageraiet, seal on vaja harvedust teha ning meil pole tehnikat ja 10 hektarit käsitööna ette võtta on mõttetu töö. Me ei tule toime,“ ütleb naine, kes ei rääkinud poegadele veel plaani mets oksjonile panna.

Endamisi teadis ta aga juba täpselt, kuidas mets müüa. Ta oli viimastel aastatel teadlikult kohalikust lehest välja lõiganud AS-i Timber lood, kuulanud raadiosaateid, kus ettevõtte esindajad rääkisid ning lisaks läbi lugenud kõik lood Timber.ee kodulehelt. Needki olla tal kõik ilusti välja prinditud ja kausta vahel. „Mida enam ma Timberi lugusid lugesin, seda rohkem olin veendunud, et ma ühegi teise metsafirmaga ühendust ei võta, et minu väljavalitu on AS Timber,“ naerab naine, kel eeltöö oli tõesti tublisti tehtud.

Kui tavaliselt on vastupidi, et nooremad räägivad vanematele, et mets vajab tegemist ja oksjon oleks ehk kõige õigem tee müümiseks, siis Liilia pidi selles hoopis oma lapsi veenma. „Nad said pahaseks jah mu peale, et nii tegin. Aga seletasin ära, et meist pole tegijaid ja mets kukub varsti muidu kaela. Pealegi olen ainult maamaksu maksnud ja mingit kasu sealt seni saanud pole,“ ütleb naine, kes sisestas oma metsa andmed Timber.ee kodulehel olevasse vormi ja juba sama päeva õhtul võttis temaga ühendust AS Timber metsaspetsialist Martin Miilberg. „Uurisin temalt, et mis ta arvab, kas tasub ikka tehingut teha, kuna metsa hinnad pidavat nii madalad olema. Martin seletas kõik ilusti ära. Helistasime veel mitu korda ja temaga oli nii hea suhelda ning kogu protsess ei teinud mind üldse murelikuks, vaid kinnitas, et teen õigesti,“ meenutab Liilia.

Liilia 10 ha suurune mets läks oksjonile alghinnaga 34 000 eurot. „Paar nädalat enne seda, kui Timberiga ühendust võtsin, siis ka helistati ja pakuti 20 000 eurot. Nüüd tagasi vaadates on seegi summa naeruväärne,“ ütleb metsaomanik. See, et alghind oli juba seni pakutust märkimisväärselt kõrgem, pani Liilia oma otsuses veelgi enam kindlamana tundma. „See, et alghinnale tuleb otsa 18 600 eurot, oli ikka veel suurem üllatus. Ise arvasin, et võib olla 40 000 on maksimum hind, aga siis kui hakkas üle selle minema, siis polnud enam lihtsalt sõnu. Muudkui tiksus hinda juurde ja hoidsin hinge kinni. Vaatasin kella ja siis juba läks oksjon üle lõpuaja ja see ikka veel kestis. Pakkumisi muudkui tuli. Lõpuks siis jäi summa pidama 52 600 euro peal,“ võtab Liilia kogetu kokku. Ka pojad olid õnnelikud, kui müügihinna teada said.

Praegugi on 10 ha suuruses männimetsas tulemas kolmel eraldisel harvendusraie ja ühel lageraie. Tulevikumetsa jagub seal nii lastele kui ka lapselastele. Liilia sõnul plaanivad nad lageraie alale tulevikus uue metsa istutada ning ta loodab, et metsaga seoses tehakse ka edaspidi palju häid, vajalikke ja tarku otsuseid.

Liilia soovitab, et oma metsaga seotud küsimustes võta ühendust www.timber.ee metsaspetsialistidega. Lisaks on ka võimalus liituda Timber.ee Metsaühistuga, mis abistab igat metsaomanikku tema metsa majandamisel hea nõu, praktiliste tööde ja toetustega. Uuri Timber.ee Metsaühistu MTÜ kohta lisa siit: https://metsauhistu.timber.ee/

Jäta enda andmed, vaatame su metsa üle!

Loe lisaks

Klientide lood05.04.2024

Mis kasu metsaomanik Timber.ee Metsaühistust 2024 aastal saab?

Selleks, et korras metsa omada ei pea metsaomanik olema ühes isikus kokk-kondiiter-keevitaja ehk metsaomanik ei pea oma metsast ise kõike teadma. Valehäbita on võimalik spetsialistide ja toetustega mets korda saada.
Loe edasi...
Uudised20.03.2024

Oksjonil on 628 hektarit metsa- ja põllumaad

Timber.ee oksjonikeskkonnas on oksjonil 39 metsa- ja 41 põllukinnistut. Kokku on oksjonil 628 hektarit maad, 4 385 600 euro väärtuses. Oksjonil pakkumiste esitamise tähtaeg on 01. aprillil 2024 kell 14.00.
Loe edasi...
Klientide lood14.03.2024

Kas metsaraiest peaks rääkima kergemini mõistetavamas keeles?

„Tihumeetrite mäng metsas on probleemi üks pool,“ ütleb Eesti Maaülikooli maakorralduse emeriitdotsent Siim Maasikamäe. Mehe hinnangul tuleks metsast rääkides keskenduda lisaks tihumeetritele ka hektaritele.
Loe edasi...
Oleme edukalt läbi viinud2894 oksjonit
Raieõiguste oksjonit1653
Kinnistu oksjonit1241
Kliendid on meie abiga saanud113 615 387 €
Raieõiguste oksjonitelt45 778 528 €
Kinnistute oksjonitelt67 836 859 €