Metsa majandamine

29.03.2020
Jaga

Eriolukord ja teadmatus on hea kasvulava pettustele

Toivo Asmer
Toivo Asmer

Iga metsaomanik peaks olema teadlik, et metsaga tehinguid tehes on alati suur oht ka petta saada. Kui viimastel aastatel pidid petturid välja mõtlema probleeme, mis metsaga tulevikus juhtuma võib hakata või juba on juhtunud, siis nüüd on legend lihtne – majandus kukub kokku ja käes on viimane võimalus rahakatele suurtele firmadele ja fondidele oma mets maha müüa. Kõige mõjusam viis kiire tehingu välja meelitamiseks on hirmutamine

Telefoni ja kirja teel ei tüüta metsaomanikke suurfirmad ega fondid, sest fondide ja suurettevõtete taga on investorid, aktsionärid, isikud, kes ei saa endale lubada organiseeritud kelmust, et poole hinnaga kinnistuid enda portfelli osta. Nende tüütute kõnede ja kirjade taga on vahendusettevõtted, kes alati kiiret tehingut pakuvad, makstes metsa väärtusest vaid 30% kuni 70%. Mitte kunagi täit hinda, mida metsaomanik vääriks. Mets müüakse vahendusettevõtete poolt reaalse turuhinnaga juba järgmisel päeval suurfirmale või investeerimisfondile suure vaheltkasuga edasi. 

Kõigil nendel vahenduskontoritel on ka kulud. Needsamad helistajad peavad palka saama ja need kulud maksab kinni nende ohvriks langev metsaomanik. Mingit lisandväärtust nad ei loo, vaid legendide ja ilusa jutuga luuakse metsaomanikule kujutelm metsa tunduvalt madalamast väärtusest, et enda vaheltkasu oleks võimalikult suur. 

Risti ette ei lööda valides kelmuse ohvriteks ka tippadvokaate ja riigiametnikke, riigikogu liikmeteni välja – mis siis veel eakatest või keskealistest ja noortest teadmatutest metsaomanikest rääkida.

Võrdlevaks näiteks võiks tuua, kui keegi käiks praegu Lasnamäel, Mustamäel, Vanalinnas või Annelinnas kortereid poole hinnaga välja petmas.  Siis oleks koheselt kohal kriminaalpolitsei ja telekaamerad ning õigustatult saaks petturid sama saatuse osaliseks kui näiteks tuntud kelm Liis Haavel – edasist elu tuleks pikka aega vaadata läbi trellide mööda jooksmas.

Metsaomanikke saab aga segamatult edasi petta, metsa kohta saab igasuguseid muinasjutte välja mõelda, kuid mõistusega süvenedes peaks iga metsaomanik aru saama, et need jutud on sama utoopilised kui mõne paneelmaja korteri kohta rääkida, et homme tuleb maavärin, veeuputus või tõuseb maamaks ja kui kohe ära ei müü, siis ülehomsest jäävad teile tühjad pihud. Ja lisaks mul on sinu trepikojas juba mitu korterit kokku ostetud, ehk mul on väga suur huvi siinkandis. Ära mõtle, müü kohe!

Erinevalt metsast, on korteritega lihtne. Kolmest üleriigilisest kuulutusteportaalist leiab kiiresti võrdlusmaterjali. Otsi enda korteriga sarnaseid elukohti ja ongi umbkaudne hind teada. Kui ise arvutit ei kasuta, siis naaber või lapsed ikka aitavad.

Metsaga on asi keerulisem – isegi kui vaadata riigi suurima oksjonite korraldaja, Timber.ee andmebaasi, kus on ligi tuhat näidet tehingutest, ei saa ikka täit pilti ette – metsa hindamiseks tuleb selle andmetesse süveneda ja seda saab teha ainult inimene, kes on õppinud metsandust ja on sellel alal spetsialist.

Metsaspetsialistid leiad Timber.ee-st. AS Timberil ei ole huvi metsa endale osta. AS Timber aitab metsaomanikul vajalikud dokumendid koostada, et korraldada üleriigiline oksjon, mille kohta saab info iga viimane kui Eestis korrektselt tegutsev metsaettevõte.

Kui oled tänases olukorras otsustanud müüa oma metsamaa või raieõiguse, siis seda ei tohiks teha mõtlematult ja liigselt kiirustades. Uisa-päisa tehing võib väga kalliks maksma minna. Ei ole oluline, et  oled kellegagi juba käed löönud ja valmis lepingule allkirja anda! Alati tasuks enne lõplikku vormistamist võrdluseks küsida ka teiste spetsialistide hinnanguid kas metsatööde kohta üldiselt või hinnale, mida raieõiguse või metsakinnistu eest teile on pakutud. 

Hea metsaomanik, oleme Teie jaoks alati olemas. Eriti veel tänasel raskel ajal kui niigi väga palju valeinformatsiooni on liikvel.

Lõpetame üheskoos metsapettused ja teeme tehinguid turu parimatel tingimustel – avalikul oksjonil.

Toivo Asmer, AS Timber nõukogu esimees

 

Soovid ka enda metsa seisukorda teada? Jäta meie metsaspetsialistile enda andmed!

Jäta enda andmed, vaatame su metsa üle!

Loe lisaks

Uudised13.05.2022

Oksjonil on 200 hektarit päikesepargi rajamiseks sobilikku maad

Oksjonikeskkonnas Timber.ee on pakkumisel 208,51 hektarit maad Mustvee vallas, millele on väljastatud projekteerimistingimused päikeseenergiapargi rajamiseks. Pakkumisi oodatakse kuni 1. juunini.
Loe edasi...
Uudised26.04.2022

Riigikontrolli ülevaade keskkonnavaenulikest toetustest on keskkonnavaenulik

Riigikontroll leidis oma 7. aprillil avaldatud ülevaates, et toetused metsa kasvatamiseks on keskkonnavaenulikud. „Seda saavad järeldada vaid pikalt akendeta ruumis istunud ametnikud, kes on päriselust väga kaugeks jäänud,“
Loe edasi...
Uudised19.04.2022

Oksjonil on rekordkogus metsa! Kolme miljoni euro väärtuses kokku 70 metsakinnistut.

Oksjonil on 70 metsakinnistut ja 1 kuuest kinnistust koosnev kinnistute pakett. Pakkumiste esitamise tähtaeg on 02. mai 2022 kell 14.00.
Loe edasi...
Oleme edukalt läbi viinud2052 oksjonit
Raieõiguste oksjonit1199
Kinnistu oksjonit853
Kliendid on meie abiga saanud73 948 052 €
Raieõiguste oksjonitelt29 720 526 €
Kinnistute oksjonitelt44 227 526 €