Metsa majandamine

14.09.2020
Jaga

Enne tuleb seitse talvet, kui päris tali tuleb

Auli Pulk
AS Timber metsaspetsialist Auli Pulk

Metsaspetsialist Auli Pulk: “Kui metsaomanikul on plaan sel talvel raiet teostada, tuleb ettevalmistustega alustada juba septembris”

Milline tuleb tänavune talv? Seda ei oska meist keegi päris täpselt ette ennustada, kuid möödunud paar talve, mil külmakraade on jäänud metsateo jaoks liiga väheks, on teinud ettevaatlikuks nii metsafirmad kui metsaomanikud. Seetõttu otsivad firmad juba praegu väga aktiivselt lanke, kus tööd teha, et külma talve puudumisel nälg majja ei tuleks. Ettevalmistusi tasub teha ka metsaomanikel, kel plaan lähiajal oma raieõigust müüa või ise raiet teostada.

“Enne tuleb seitse talvet, kui päris tali tuleb…” ütleb vanarahva tarkus

Jah, ilma ennustamine on tänamatu töö, kuid sellest olenemata tasub end valmis panna igaks võimalikuks stsenaariumiks. Seda on meile jõuliselt meelde tuletanud nii viimaste aastate ebasoodne ilm kui ka muu maailmas toimuv, mida ei saa inimene kontrollida, kuid milleks on võimalik end kogemustele tuginedes valmis panna. 

Kogenud metsamehed ja metsaomanikud juba teavad, et kõiki panuseid lootusrikkalt külmale talvele panna pole mõistlik. Seda viimast pole ju paaril eelnenud aastal nähtud. Sestap võib juhtuda, et ka tänavu tuleb kõik metsatööd teostada väga lühikese ajaperioodi sees, ning kui selleks ajaks ettevalmistused tegemata, võib rongist lihtsalt maha jääda. 

Timber.ee metsaspetsialist Auli Pulk rõhutab, et juba septembrist alates peaksid tegutsema hakkama just need metsaomanikud, kes tahavad oma metsas raieid teostada talvisel perioodil ning eriti oluline on see neile, kelle mets asub niiskel või liigniiskel alal. „Külmunud pinnasega metsatöö tegemine on paljudele oluline tingimus ka seetõttu, et mitmed metsad asuvad piirangutega kaitsealadel, kus juba Keskkonnaameti poolt kirjutatakse metsateatisele vastav märge, et töid saab teostada vaid juhul, kui rasketehnika metsaalust pinnast ei riku ehk ainult külmunud pinnasega,“ toob Auli välja. Ja pealegi ei soovi ükski metsaomanik nii või naa, et pärast metsa väljavedu jääks järele suurte rööbastega mülgas, mille korrastamisele kulub palju aega ja raha. 

Millest alustada?

Et esimesteks külmadeks valmis olla, tuleb Auli sõnul eelisjärjekorras üle vaadata, kas metsaomanikul on olemas kehtiv metsamajandamiskava. Viimane kehtib 10 aastat. Kui seda pole või on aegunud peab arvestama asjaoluga, et kava tellimise hetkest kuni andmete registrisse kandmiseni võib aega kuluda mõnest nädalast kuni kahe kuuni. „Seega, kui sügisel varakult tegutsema hakata, on hoolsal metsaomanikul külmade tulekuks värske kava valmis,“ märgib Auli lisades, et aega tuleb võtta ka raieplaani koostamiseks ja nii nagu e-riigis ikka, saab nüüd metsateatise esitada Keskkonnaametile metsaregistri infosüsteemis register.metsad.ee. “Vajadusel saan omalt poolt aidata metsateatise koostamisega,” märgib metsaspetsialist Auli Pulk. 

Kui metsaomanikul on plaan raieõigust müüa, tuleb aega varuda kindlasti ka müügiks vajalike dokumentide koostamisele. Timber.ee metsaoksjonikeskkonnas tuleb Auli sõnul lisaks kehtivale metsamajandamiskavale ja kinnitatud metsateatisele ühiselt metsaomanikuga planeerida raietööd, paika panna metsatööde tingimused ja oksjonil avaldamiseks allkirjastada leping. 

Töid ja tegemisi jagub sügiseks teisigi

Mets on pikaajaline investeering, mis toob omanikule head tulu vaid juhul, kui selle eest on hoolt kantud. Loomulikult saab müüa ka metsa, kuhu omanik pole kätt külge pannud, ent fakt on see, et kui ühel hetkel tekib soov või vajadus raieõigust või metsakinnistut müüa makstakse hooldamata metsa eest tunduvalt vähem kui korras metsa eest. 

Seega isegi juhul, kui metsa müümine pole hetkel ega lähitulevikus aktuaalne, võib tänane metsaomanik mõelda sellele, et ühel hetkel on mets raieküps ja vajab uuendamist. Sellisel juhul hakkavad metsaga tõenäoliselt tegelema lapsed või lapselapsed ja tasub erinevate hooldustöödega alustada juba praegu kaasates sellesse protsessi kogu perekond ehk kõik need, keda see nüüd ja tulevikus puudutama hakkab. 

Ringkäik metsas annab olukorrast ülevaate

Auli Pulk märgib, et sügis on hea aeg oma metsas ringi  jalutamiseks, et üle vaadata ega sel suvel aktiivselt tegutsenud ja oma haardeulatust laiendanud metsakahjurid, ürasklased pole puid kahjustanud. „Kahjustunud puude leidmise korral tuleb kiirelt tegutseda ja planeerida raie nii, et kahjurid enne uut haudeperioodi oleks metsast koos kahjustunud puudega välja veetud. Näiteks kuuse kooreüraski tõrje edukus sõltub puude kiirest ja õigeaegsest ülestöötamisest,“ selgitab Auli. 

Olenevalt metsa vanusest ja eesmärkidest tuleks metsaspetsialisti sõnul paika panna ka valgustus- või harvendusraie plaan. 

Sügisene istutamine

Sügis on istutamiseks väga sobiv aeg, sest muld on niiske ning väheneb oht, et maha pandud puu kuivama hakkab. Sügisel istutatud ja juurdunud istikud suudavad kevadel paremini muu umbrohuga võideldes sirguma hakata. Kindlasti peab jälgima maapinna temperatuure, sest kui muld on niiske ning saabuvad esimesed öökülmad ei tule istutamisest midagi välja – noor taim ei saa juurduda, tema juurestik saab kahjustada või kergitab külmunud pinnas taime maapinnast lihtsalt üles. 

Maapinna ettevalmistus kevadiseks istutamiseks ja taimede tellimine. 

Need metsaomanikud, kes planeerivad istutamist järgmise aasta kevadel peaksid eeltööd ära tegema juba praegu. Sealhulgas tuleb sügisel tellida istikud, sest kevadel, kui maapind on sulanud, saab koheselt tellitud taimed niiskesse mulda pista. Istikute varajane tellimine on oluline ka seetõttu, et kevadel ei pruugi neid enam kuskilt võtta olla. 

Lisaks võib hea ja viljaka pinnase olemasolul maapinda kultiveerida ja jätta looduslikule uuenemisele või külvata seemneid. Auli märgib, et kui ise kuidagi ei oska, või on vaja abi, on toeks metsakonsulendid, kellega tasub oma kinnistul teha üks ringkäik ja kuulata ära soovitused enda metsamaa kohta. 

Ka vanade kraavide puhastamised ja uute kraavide kaevamised metsamaa kuivenduse ja parendamise eesmärgil sobivad hästi sügistöödeks, et need kraavid saaksid kevadel juba oma funktsioone täitma hakata. Seega töid ja tegemisi sügiseks juba hoolsale  metsaomanikule jagub.

Kui soovid konsultatsiooni, kuidas oma metsa heaperemehelikult ja jätkusuutlikult majandada või plaanid oma metsa raieõiguse või metsakinnistu müümist, võta meiega ühendust! Aitame vajadusel ka metsamajandamiskava tellimise või metsateatise koostamisega.

Jäta enda andmed, vaatame su metsa üle!

Loe lisaks

Uudised13.05.2022

Oksjonil on 200 hektarit päikesepargi rajamiseks sobilikku maad

Oksjonikeskkonnas Timber.ee on pakkumisel 208,51 hektarit maad Mustvee vallas, millele on väljastatud projekteerimistingimused päikeseenergiapargi rajamiseks. Pakkumisi oodatakse kuni 1. juunini.
Loe edasi...
Uudised26.04.2022

Riigikontrolli ülevaade keskkonnavaenulikest toetustest on keskkonnavaenulik

Riigikontroll leidis oma 7. aprillil avaldatud ülevaates, et toetused metsa kasvatamiseks on keskkonnavaenulikud. „Seda saavad järeldada vaid pikalt akendeta ruumis istunud ametnikud, kes on päriselust väga kaugeks jäänud,“
Loe edasi...
Uudised19.04.2022

Oksjonil on rekordkogus metsa! Kolme miljoni euro väärtuses kokku 70 metsakinnistut.

Oksjonil on 70 metsakinnistut ja 1 kuuest kinnistust koosnev kinnistute pakett. Pakkumiste esitamise tähtaeg on 02. mai 2022 kell 14.00.
Loe edasi...
Oleme edukalt läbi viinud2052 oksjonit
Raieõiguste oksjonit1199
Kinnistu oksjonit853
Kliendid on meie abiga saanud73 948 052 €
Raieõiguste oksjonitelt29 720 526 €
Kinnistute oksjonitelt44 227 526 €