Uudised

28.09.2021
Jaga

Pidu läbi? Palgi kokkuostuhinnad kukuvad ja erametsades raiumine peatub?

Graafik: Saematerjali maailmaturuhind 2021, allikas: Nasdaq
Graafik: Saematerjali hind maailmaturul 2021, allikas: Nasdaq

Alles poolteist kuud tagasi kirjutasime sellest, kuidas Eesti puiduturul valitseb ennenägematu palgibuum, mis isegi maailmaturul toimuvast end kõigutada ei lase. Väärt palgi eest käidi sel suvel kokkuostudes välja uskumatuid summasid – männipalgi eest lausa 135-150€/tm. Juba siis ennustasid spetsialistid, et kaua selline olukord kesta ei saa ning peatselt saame näha hinnakorrektsiooni. Kas palgiralli hinnamull ongi lõhkemas ja kas oodata on väheväärtusliku puidusortimendi hinnakasvu, mis võib paraku anda valusa löögi tarbija rahakotile enne talvist kütteperioodi?

Kardetud sügis on käes – mida teevad puidu kokkuostuhinnad?

Võib öelda, et hetkel on veel hindade liikumine suhteliselt ettearvamatu, kuid pole saladus, et kokkuostudes pole keegi enam nõus maksma palgi eest summasid, mida veel paar kuud tagasi lahkelt välja käidi. Suviste hindadega saavad arvestada vaid need, kes sel perioodil pikemaid mahulepinguid sõlmisid ning garanteerisid endale sellega võrdlemisi stabiilse sügise. Paraku jääb aga Graanul Invest juhatuse liikme Jaano Haidla sõnul tänasel erametsa realiseerimise struktuuril puudu võimekusest reageerida turu muutustele. Puudu jääb pikaajalistest lepingutest, mis garanteeriks parima hinna ja sortimentatsiooni realiseerimise. Samas tõdeb Haidla, et jätkuvalt on kõigi sortimentide hinnad Eestis väga head tänu kodumaisele tööstusele, kel on õnnestunud leida tootele kõrge hinnaga tarbija. „Maailmaturul on palgi hinnad jätkuvalt madalamad kui Eestis, seega peaks olukord Eesti metsaomanikule olema soodne veel tänagi,” ütleb Graanul Invest juhatuse liige.

AS Graanul Invest juhatuse liige Jaano Haidla
AS Graanul Invest juhatuse liige Jaano Haidla

Sama kinnitab ka AS Barrus palgi ostujuht Lauri Junkin, kelle hinnangul pole veel märgata mingit katastroofilist hindade kukkumist, kuigi ta tõdeb, et hetkel ei maksta palgi eest enam keegi sellist müstiliselt kõrget hinda kui kevadel ja suvel, ent palgiralli mulli lõhkemisest ei saa rääkida. „Olukord turul stabiliseerub ja ei ole lihtsalt nii tormiline,” märgib Junkin.

Junkin toob välja, et hetkel on jämeda männipalgi kokkuostuhind kusagil 110-125€ tm tasemel, mis on ajalooliselt ikkagi väga kõrge ning kuuse jämepalgil hinnad on nagu ikka natuke madalamad kõikudes ca 100-110€ tm kandis. „Kasepalgi hinnad on samas tõusma hakanud ja paberipuidu hind on juba niigi madalal, et sel pole kuskile enam kukkuda. Pigem oodatakse väheväärtusliku sortimendi hinnatõusu,” toob mees välja.

Haidla teeb omapoolse kokkuvõtte, mille kohaselt on praegu mõõdukas languses vaid okaspuupalgi hind, kuid sellest hoolimata tasub seda töödelda, kuna see püsib kõrgem maailmaturu hinnast. Ülejäänud sortimentide hinnad on kas stabiilsed või mõõdukas tõusus.

Kui kaua palgi hind kukub ja kui palju?

Paljude metsa ülestöötajate ja metsaomanike jaoks on oluline hoopis küsimus, mida toob eelolev talv ja sellele järgnev kevad, sest selgelt oli ette näha, et sügis toob lisaks langevatele lehtedele kaasa ka langevad palgi kokkuostuhinnad, kuna maailmaturul toimus hinnakorrektsioon juba mitmeid kuid tagasi. Eestisse jõudis see vaid viitega. Jaano Haidla sõnul võis okaspuu palgi hinnaralli lõppu ennustada juba selle alguses, sest maailmaturu trendid seda mitte kuidagi ei toetanud. „Lühiajalised hinnatipud tekitavad ainult emotsioone, aga ratsionaalsest küljest võttes need suurt ja pikaajalist pilti ei muuda. Ka tänased palgi hinnad on veel jätkuvalt head ja hinnalangus lõpeb siis, kui on saavutatud eelnevate aastate keskmine tase,” selgitab mees lisades, et selline hinnatõus, mis siin korra maad võttis oli lootusetu, et jääda kestma. Millal saavutatakse see eelnevate aastate keskmine tase?

AS Barrus palgi ostujuhi Lauri Junkini sõnul ollakse praegu olukorras, kus toimub metsasektoris uute lepingute sõlmimine, kuid kokkuleppeid tehakse ettevaatusega. „Hindade liikumine on ettearvamatu ja ostjad on seetõttu ettevaatlikud, kuna oodatakse mõningast hinnakorrektsiooni, mis on juba toimunud, kuid kartus, et poole aasta pärast makstakse männipalgi eest näiteks rohkem kui poole vähem ehk kuskil 60-70€ tm eest, on ülepaisutatud hirm.” Junkini sõnul võime näha eeloleval talvisel raiehooajal väikeseid hinnaliikumisi, mis on suuresti mõjutatud pigem ilmast ja sademetest, sest kui puidu hinnad peaksidki mingil põhjusel nii drastiliselt kukkuma, siis metsaomanikud keelduksid selliste tingimuste juures oma metsa odavalt müümast. „Targal metsaomanikul on tavaliselt raha piisavalt ning raieõiguse müügi otsus tehakse kaalutletult, arvestades metsa seisukorda ning turgu. Eks selles osas ole ka erandeid, aga üldiselt on metsaomanike teadlikkus suurenenud ning osatakse õigeid otsuseid vastu võtta.” 

AS Barrus Võrumaal
AS Barrus saeveski Võrumaal

Tasub lisada, et nii AS Barrus kui Graanul Invest on puidusektori suurtegijad, kel on pikaajalised metsamaterjali realiseerimise lepingud, läbi mille suudetakse pakkuda nii endale kui oma partneritele stabiilsust ning töö käib aastaringselt. Lühiajalised hinnavõnked selliseid ettevõtteid jalust ei raba, kuid nende kõrval tegutsevad sajad väiksemad tegijad, kes ei saa endale lubada neile soodsatel tingimustel sõlmitud mahulepinguid. Just seetõttu mõjutavad neid ka enam lühiajalised muutused turul.   

Väikeste tegijate ees pannakse juba nina eest kokkuostuväravaid lukku

ASi Timber metsaspetsialist Aron-Ken Veedla sõnul on nende metsaspetsialistidele tulnud viimasel ajal mitmeid signaale selle kohta, kuidas metsa kokkuostjad soovivad kevadel ja suvel ostetud lanke kiiresti realiseerida, et võtta turult veel viimast. „Praegune hinnalangus paneb paljusid ettevaatusega tulevikku vaatama. Alles hiljuti sain ühelt meie oksjonikeskkonnas väga aktiivselt ülestöötajalt kirja, kus viimane palub võimalusel alustada ostetud langil tööd nüüd ja kohe, sest teadaolevalt kukuvad oktoobris männipalgi hinnad märgatavalt ning mahud on täitumas,” ütleb Veedla. Hinnanguliselt võib männipalgi hind juba oktoobris kukkuda 20€ tm kohta. 

ASi Timber metsaspetsialist Aron-Ken Veedla.
ASi Timber metsaspetsialist Aron-Ken Veedla.

Lisaks on tulnud teateid, et esimest korda viimase 20 aasta jooksul keeratakse kokkuostudes väravaid lihtsalt lukku. “Ülestöötajad ja metsamehed on siin viimastel nädalatel reaalselt olnud olukorras, kus kohad, kuhu oldi harjutud materjali viima, palki vastu enam ei võta, isegi mitte odava raha eest. Öeldakse lihtsalt, et ärge enam palki tooge ja uksed on nina eest kinni pandud.” 

Paratamatus on aga see, et mis kiiresti üles läheb, kipub samas tempos ka alla tulema. Nii toimib loogika puidusektoriski, kus hinna paneb suuresti paika ikkagi nõudluse ja pakkumise suhe. Koroonakriisist tingitud puiduladude tühjendamine tekitas toormekriisi ja tarneraskusi, mis soodustas hinnaralli teket ja pani erasektori pilgu pöörama okaspuumetsadele. Saeveskid toodi väärt materjali kalli raha eest täis ja puidusektor tegi silmad ette pea kõigile teistele majandusharudele, mis pandeemiast räsitud olukorras kiratsesid. Ent teadaolevalt ei seisa suvel palk kaua värskena ning suurt palgiladu sel perioodil endale keegi lubada ei saa ning see on sundinud hinnas korrektuure tegema. Lisaks on tekitanud surve hinnalangusele ka puittoodete lõpptarbijad. Kuigi Eesti puidutööstus on teinud head tööd ning leidnud lõpptoodetele isegi kalli raha eest tarbijaid, siis viimaste huvi, osta kaupu selliselt hinnatasemelt, on hakanud raugema. Kõik see kokku on toonud hinnad alla. Samas vaadates praeguseid okaspuupalgi hindasid, on need pikaajalise keskmisega võrreldes väga head ja puhvrit veel jagub, enne kui need langevad aasta alguse tasemele. AS Timber metsaspetsialist Aron-Ken Veedla mainib, et liigsest paanikast hoidudes saab anda igaüks panuse, et hinnad jääksid püsima lõpuks kõigile vastuvõetaval tasemel.

Mida tähendab väheväärtusliku sortimendi hinnatõus tarbija rahakotile?

ASi Graanul Invest juhatuse liige Jaano Haidla ütleb, et see ei tohiks nüüd küll kellelegi üllatusena tulla, et küttepuu ja pellet enne hooaega kallimaks muutub. „Nõudluse tipul ongi kaup kallim.” Sama meelt on AS Barrus palgi ostujuht Lauri Junkin, kes lisab, et paratamatult muutub kogu elu pidevalt kallimaks – kütus, elekter ja puutumata ei jää ka küttepuu. Kuid, kas väheväärtusliku sortimendi hinda võib üles kruvida olukord, mil kukkuvate palgi hindade tõttu pannakse paljud raied mõneks ajaks pausile, mis tähendab, et metsast ei tule välja enam nii palju küttematerjali ja saekaatritest ei jää järele jääke, laoseisud õhenevad ja see surub nii pelleti kui küttepuu hinna lakke just nii nagu juhtus palgiga? 

„Palgimetsade uuendusraie võib küll mõningal määral väheneda seoses turu nõudluse langusega, aga see ei tähenda veel väheväärtusliku materjali vähenemist, sest metsa hooldust tehakse erinevates metsakultuurides ja sedavõrd enam kolivad metsaomanikud oma tegevuse harvendus- ja hooldusraietesse, kust väheväärtusliku ümarpuidu väljatulek on just põhiline,” ütleb Haidla.

Seega saavad tarbijad oma rahakotis tunda turul tekkivaid muutusi, kuid midagi katastroofilist küttepuu ja pelleti hindade kallinemise osas ette ei nähta.

Kas metsa müügi mõtted peaks panema pausile?

Olgugi, et palgi hinnad teevad läbi mõõdukat hinnalangust on need siiski võrreldes varasemate aastatega väga head. Otsuse, kas müüa metsa raieõigust või mitte, peab langetama siiski selle põhjal, kas mets on küps ja millises seisukorras see on. „Kuusikute olukord Eestis on päris murettekitav. Väga palju on näha üraskite koldeid ja seda ka keskealistes metsades. Ja kui sellele olukorrale tähelepanu ei pöörata, siis paremaks ka midagi ei lähe. Eriti hull on seis looduskaitsealadel,” toob Lauri Junkin välja.

Samas pakub praegune turuolukord pinget mitmes suunas ning metsaomanikud, kel vaja raiet teostada näiteks kaasikus või mõnes muus lehtmetsas, peaks oma metsa eest saama kõrgemat tasu kui varem. Samas jäävad tipphinnast nüüd juba kõrvale okaspuumetsa omanikud, kuid vajadusel leiavad nad raie teostaja tõenäoliselt kergemini kui veel pool aastat varem, kuna siis ei suutnud mitmed ettevõtted enam maksta raieõiguste eest hinda, mida metsaomanikud ootasid ja eeldasid. Nüüd, mil hinnad on hakanud langema, on aktiivsemaks muutumas ka metsafirmad. Lauri Junkin soovitab hindade osas selgema pildi saamiseks võtta oma metsale mitmeid hinnapakkumisi ning oma metsa raieõiguse müügi korraldamine Timber.ee oksjonikeskkonnas on tema hinnangul igati õige mõte.

Timber.ee oksjonikeskkonda jälgivad igapäevaselt kõik Eestis korrektselt tegutsevad metsafirmad ja metsa ülestöötajad ja tuhanded metsakinnistute ostmisest huvitatud eraisikud ja ettevõtted. Meie konsultatsioon on metsaomanikule tasuta ja oksjoni korraldamise teenustasu rakendub vaid juhul, kui oksjon edukalt õnnestub.

Kas soovid rohkem infot, kuidas timber.ee oksjonikeskkonnas oma raieõigust või metsakinnistut müüa? Võta meiega ühendust! Aitame metsa väärtust hinnata ja vajaduse korral ka metsamajandamiskava tellimise või metsateatise täitmisega. Konsulteerime metsaomanikke tasuta!

Võta Timber.ee metsaspetsialistidega ühendust ning uuri täpsemalt! Helista meile 6665050 või kirjuta info@timber.ee .

AS Timber, Narva mnt 36, Tallinn 10120

Jäta enda andmed, vaatame su metsa üle!

Loe lisaks

Uudised19.07.2024

Oksjonil on 1,8 miljoni euro eest 323 hektarit metsamaad

Timber.ee oksjonikeskkonnas on oksjonil 37 metsa- ja 3 põllukinnistut. Kokku on oksjonil 323 hektarit maad, 1 792 120 euro väärtuses. Oksjonil pakkumiste esitamise tähtaeg on 01. augustil 2024 kell 14.00.
Loe edasi...
Uudised18.06.2024

Oksjonil on 1,6 miljoni euro eest 275 hektarit metsa- ja põllumaad

Timber.ee oksjonikeskkonnas on oksjonil 21 metsa- ja 22 põllukinnistut. Kokku on oksjonil 275 hektarit maad, 1 607 090 euro väärtuses. Oksjonil pakkumiste esitamise tähtaeg on 01. juulil 2024 kell 14.00.
Loe edasi...
Uudised12.06.2024

Jaanipäevani on aega küsida metsa uuendamise toetust

Sel kevadel pandi ühistu abiga mulda ca 210 000 metsataime – peamiselt kask, kuusk ja mänd. Timber.ee metsaühistu juht ja metsakonsulent Enari Lumi ütleb, et kevadest on kujunenud juba paras katsumus, sest tööd on meeletult.
Loe edasi...
Oleme edukalt läbi viinud2964 oksjonit
Raieõiguste oksjonit1691
Kinnistu oksjonit1273
Kliendid on meie abiga saanud117 239 488 €
Raieõiguste oksjonitelt47 335 378 €
Kinnistute oksjonitelt69 904 110 €