Metsaraie
Kas tead, et sinu mets võib olla väärt rohkem, kui arvad? Metsaraie on oluline osa metsa majandamisest, kuid selle planeerimine ja teostamine on suurem töö, mida iga metsaomanik ei soovi ise ette võtta. Metsaraie korraldaja on ettevõte, kes metsaraiet teostab. Timber.ee on platvorm, mille kaudu saad oma metsa raieõiguse oksjonile panna ja saada selle eest suurimat võimalikku tulu. Meie platvormile on koondunud enam kui 200 metsaettevõtet, kes on raieõiguse ostmisest huvitatud.
Jäta enda andmed, vaatame su metsa üle!
Soovid müüa raieõigust või kinnistut? Võta ühendust, aitame meeleldi.
Milliseid raieliike enim Eestis kasutatakse?
Metsaraie jaguneb mitmeks liigiks, olenevalt metsa majandamise eesmärgist, metsa seisukorrast, metsamajandamiskavas märgitust ja omaniku soovidest. Raieliigi valik sõltub metsa arenguetapist, liigilisest ja vanuselisest puistu koosseisust ja metsa seisukorrast. Laias laastus jagunevad raied hooldusraieteks ja uuendusraieteks, vastavalt nende eesmärgile. Alljärgnevalt anname ülevaate kõige levinumatest metsaraie liikidest.
Lageraie
Lageraie ehk uuendusraie on kõige tuntum ja ka kõige vastuolulisem raieliik. Selle käigus raiutakse raiealalt tavaliselt kõik puud (va seemne- ja säilikpuud vastavalt Metsa majandamise eeskirjale). Lageraie eeliseks on see, et töid on lihtsam organiseerida ja hiljem on kergem ka metsa uuendada, näiteks metsataimi istutada. Kuigi lageraie võib tunduda radikaalne, on see meie kliimavöötmes majandusmetsas kõige efektiivsem ja mõistlikum. Tihti metsaomanikud ei tea seda, et lageraiealadele võib jätta alles alasid, mis jäävad raietegevusest täielikult välja, seda elustiku mitmekesistamiseks.
Harvendusraie
Harvendusraie käigus eemaldatakse nõrgemad, haiged või vähemväärtuslikumad puud, et anda tugevamatele ja tervematele puudele kasvamiseks rohkem ruumi ja ressursse. Harvendusraie parandab metsa üldist tervist, samuti võimaldab pikas perspektiivis suurema väärtusega puitu saada ja ära kasutada puidu kogust, mis looduslikult raieringi jooksul muidu välja langeks. Harvendusraiet tegev metsaomanik saab metsast tunduvalt rohkem tulu, kui metsaomanik, kes jätab harvendusraie tegemata. Harvendusraie on eriti oluline tiheda metsaga aladel, kus metsas olevad puud konkureerivad omavahel valguse, vee ja toitainete pärast. Et konkurentsi vähendada, tuleb metsa raiuda hõredamaks ehk viia alla metsa täiust.
Valgustusraie
Valgustusraie eesmärk on eemaldada metsast puud, mis varjavad noori ja kiirekasvulisi puid valguse eest. See aitab kiirendada noore metsa arengut ja tagada, et väärtuslikumad puuliigid saavad kasvamiseks piisavalt valgust ja ruumi.
Sanitaarraie
Sanitaarraie eesmärk on hoida mets tervena, eemaldades haiged, kuivanud, kahjuritega nakatunud või tormi tõttu murdunud puud. See takistab haiguste ja kahjurite levikut ning aitab säilitada metsa elujõulisust. Sanitaarraie on tähtis ka seetõttu, et see vähendab metsas tulekahju tekkimise ohtu. Samuti parandab sanitaarraie ka metsa välimust.
Kultuurihooldus
Kultuurihooldust tehakse metsas, kus mõneaastasel noorendikul on oht jääda konkurentsis alla rohttaimestikule ja kiiremakasvulisematele lehtpuudele. Liihtsustatult selgitades, niidetakse noorte puude vahelt rohttaimestik, põõsastik ja väheväärtuslikum lehtpuu, mis segab istutatud metsataimede kasvu. Kultuurihooldust tuleb teostada tavaliselt esimesel 2-3 aastal.
Turberaie
Turberaie on uuendusraie liik, mille käigus jäetakse osa vanematest puudest alles. Turberaie jaguneb aegjärkseks raieks, häilraieks ja veerraieks. Kõikidel turberaie liikidel on oma spetsiifika, mille eesmärgiks on erinevatel ajahetkeldel pika aja jooksul korduvate raiejärkudega looduslikult metsa uuendamine. Turberaiet tehakse tavaliselt looduskaitsealadel, kus majandustegevus võib olla piiaratud.
Metsa majandamine
Metsa majandamine on terviklik protsess, mille puhul töötatakse välja pikaajaline strateegia, mille eesmärk on säilitada metsa tervis, ökoloogiline tasakaal ja majanduslik väärtus. Kui metsa hooldatakse järjepidevalt ja vastutustundlikult, saab see omanikule pakkuda jätkusuutlikku tulu, säilitades samal ajal ka ökoloogilise tasakaalu.
Raieõiguse müük
Raieõiguse müük on üks levinumaid viise, millega metsaomanikud tulu teenivad. Üks võimalus selle tegemiseks on otsemüük metsafirmadele, aga see võib tähendada, et metsaomanik ei saa oma metsa eest õiglast turuhinda. Timber.ee oksjoniplatvorm pakub sellele probleemile lahenduse, sest meie oksjonikeskkonda on kokku koondunud üle 200 metsaettevõtte, kes otsivad aktiivselt võimalusi raieõiguse ostmiseks. Konkurentsipõhine oksjon tagab, et metsaomanik saab raieõiguse müügist parima võimaliku hinna.
Metsaraie planeerimine ja teostamine
Metsaraie planeerimine ja teostamine on metsa majandamise juures üks olulisemaid etappe.
Protsess algab metsamajandamiskava koostamisest, mis annab ülevaate metsa hetkeseisust, puude vanusest, saadavast puidu sortimentidest ja raiemahust. Selle põhjal saab teha otsuse, millist raiet on mõistlik teostada.
Planeerimise käigus tuleb arvestada ka seadusandlusega. Näiteks tuleb raietöödeks esitada metsateatis ja saada Keskkonnaameti kinnitus, et raietegevus on lubatud.
Raie teostamisel on oluline tagada, et raieala piiridest oleks kinni peetud, kokkuveoteed ja ladustamisplats oleksid korrastatud. Samuti on oluline, et uuendusraie teostamisel ei jäetaks liiga palju raiejäätmeid langile, mis võib oluliselt raskendada metsa istutamist. Timber.ee teeb koostööd kogenud metsafirmade ja spetsialistidega, kes viivad raie läbi vastutustundlikult ning omaniku soovidest lähtudes. Kindlasti on ka raieid või metsakasvatuslikke töid, mida ei ole mõistlik oksjoni teel müüa, siis nendes tegevustes aitab metsaomanikke Timber.ee Metsaühistu. Timber.ee Metsaühistu aitab metsaomanikel organiseerida metsa istutamist, noore metsa hooldamist (valgustus- ja harvendusraiet), kuivenduskraavide hooldamist, metsandustoetuse taotlemisel (toetust saab istutamisele, noore metsa hooldamisele, värsketele metsamajandamiskavadele), samuti pakutakse nõustamisteenust metsaomanikele.
Metsaraie hind
Metsaraie hind kujuneb mitmete tegurite koosmõjul, mis mõjutavad nii raie teostaja kui ka metsaomaniku tulusid ja kulusid. Raieõiguse müümine oksjonil on sisuliselt kaks-ühes tehing, mille käigus metsaomanik viib läbi enampakkumise metsaraiest saadavale materjalile ja vähempakkumise metsas teostatavatele töödele. Oksjonil saab parimat hinda pakkuda ettevõte, kellel on parimad võimalused metsast saadava materjali realiseerimiseks ja madalaimad kulud ülestöötamisele ja transpordile. Selliselt saab ka metsaomanik suurima tulu.
Puidu kvaliteet ja kogus
Metsa väärtust mõjutavad mitmed tegurid: liigiline koosseis, puude läbimõõt, puude kõrgus, kvaliteet, kogus ja asukoht. Kõrgekvaliteediline, sirge ja oksavaba puit on kõrgelt hinnatud, samas kui kahjustatud puud ei ole niivõrd hinnatud.
Asukoht
Kinnistu ligipääsetavus ja kaugus tööstustest või kokkuostust mõjutavad kulusid. Hästi ligipääsetavad alad on kulutõhusamad majandada, samas kui raskesti ligipääsetavad või kaugemal asuvad langid tõstavad kokkuveo-, väljaveo- ja transpordikulusid. Samuti on oluline kas raiet saab teostada igal ajal, ka sügisel ja kevadel või ainult külmunud või kuiva pinnasega.
Raie korraldamise ja teostamise kulud
Raiekulud sõltuvad tööde keerukusest, raieliikidest ning vajaliku tehnika ja tööjõu kasutamisest.
Leia metsaraie korraldaja AS-i Timber abil
Tänu oksjonikeskkonnale, kus raieõiguse ostust huvitatud ettevõtteid on üle 200, on metsaomaniku saadav tulu ka maksimaalselt suur. Timber.ee metsaspetsialistid aitavad sul määrata oksjonile õiglase alghinna ja on sulle abiks protsessi algusest kuni raietööde lõpuni välja.
Võta meiega ühendust juba täna ja realiseeri oma metsa väärtus maksimaalselt!