Metsa majandamine

11.11.2020
Jaga

Ka hilissügis pakub metsaomanikule tööd ja rõõmu

Hommikuti on tunda juba hilissügisele omast karget õhku ning tugevat kõdulõhna, mis annab märku lähenevast talvest. Kindlasti on hoolsal metsaomanikul juba suurem osa töid metsas tehtud, ka marjul ja seenel käidud, kuid tuletame veel meelde ja räägime üle, millele enne lume tulekut tähelepanu pöörata ning kuidas valmistuda ka talviseks raiehooajaks. Nõu jagab Timber.ee metsaspetsialist Martin Miilberg.

Noorte metsataimede hooldus

Temperatuurid aina langevad ning peatselt on oodata esimest lund. Neile metsaomanikele, kel noorte metsataimede kultuurihooldus veel tegemata, tähendab see kiiret tegutsemist. Nimelt istutatud taimed vajavad esimesel kolmel kuni viiel aastal rohu ja võsa seest päästmist. “Eriti enne lume tulekut tuleks rohi taimede ümbert ära tallata. Vastasel juhul võib lumi suruda kõik liigse noorele taimele peale ning selle lämmatada,” märgib Miilberg, kes lisab, et novembris tuleks see nüüd kindlasti ette võtta, sest ilmateenistus lubab juba ka miinuskraade ja kaugel see lumigi enam on.

Valgustusraie planeerimine noorendikes

Valgustusraie
Valgustusraie käigus lõigatakse maha ebavajalik metsakasvu takistav võsa.

Valgustusraie on üks kõige olulisem metsakasvatuslik võte, millega määratakse ära metsa lõplik liigiline koosseis ning hilissügis on selle teostamiseks sobiv aeg. „Sügisel on seda tööd mugav teha, sest raagus metsas on esiteks mugav liikuda ning teiseks on puudelt lehed langenud ega varja vaadet. Nii saabki parema pildi milliseid puid jätta, milliseid mitte,“ ütleb metsaspetsialist. Tema sõnul oleks hea esimest korda valgustusraiet teostada 10-15 aasta vanuses metsas.

Metsaspetsialist aga hoiatab, et need, kes valgustusraiega pole varem kokku puutunud võivad pärast tööde teostamist korralikult ehmuda, sest võib jääda mulje, et „rohimisega“ on mindud liiale. „See on täiesti normaalne, kui näiteks looduslikult uuenenud metsas pärast valgustusraiet on kasvama jäetud vaid 20 protsenti puid. Sest kujutage ette, kui ühel hektaril on kasvama läinud kuni 50 000 puutaime, siis kõik nad konkureerivad nii toitainete, vee kui valguse pärast ning lõpuks ei suuda neist ükski korralikuks puuks kasvada ja jäävad kiduma.“

Pärast valgustusraiet jääb hektarile ligikaudu 2000 – 10 000 puud, kuid see kõik sõltub puu liigist ja kasvukohatüübist. Valgustusraiet võib teostada ka varakevadel.  

Veel ei ole hilja planeerida talviseid raieid, mis nõuavad külmunud pinnast

Kui varem arvati, et põhiline raietööaeg on talvine periood, siis tegelikult teostatakse raieid tänapäeval igal aastaajal, kuid oluline on talvine periood neile metsaomanikele, kelle lank asub kohas, kuhu ligipääs on raskendatud ning metsa väljavedu nõuab külmunud pinnast. „Need, kes kavandavad talvist metsaraiet peaksid hakkama asju ajama just nüüd, et mitte maha magada õiget aega, sest viimased aastad on näidanud, et metsafirmad on pidanud talviseid raieid mahutama väga lühikese ajaperioodi sisse – pole lihtsalt olnud piisavalt palju külma ilma,“ tõdeb Miilberg.

Esmajärjekorras tuleks metsaspetsialisti soovituse järgi raiet kavandaval metsaomanikul alustada metsamajandamiskava tellimisest, kui juhtub, et kava pole või on aegunud. Seejärel tuleb võtta metsateatis, mis kehtib 1 aasta ehk kinnistu omanik või metsafirma, kes on metsateatise võtnud tohib raiet teostada aasta jooksul pärast vastava akti metsaregistrisse kandmist. Lisaks tuleb metsaomanikul langetada ka otsus, kuidas oma raieõigust müüa. „Kui kaalukausile jääb soov müüa raieõigust oksjonil, siis tuleks varuda aega ka selle organiseerimisele ja vajalike dokumentide vormistamisele,“ ütleb Miilberg, kes soovitab ühtlasi tutvuda Timber.ee oksjonikeskkonnaga, seniste klitentide tagasisidega ning toimunud oksjonitega. Leheküljelt leitav info annab hea ülevaate ning arusaama, kas ja miks on oksjon metsaomanikule sobivaim variant oma metsa müümiseks.

Kindlasti tasub aga meeles pidada, et majandamata mets ei kogu väärtust, vaid hoopis vastupidi. Majandusmetsa majandamata jättes kaotab metsaomanik nii ajas kui rahas, sest üleküpsenud mets ei tekita lisaväärtust ei loodusele ega metsaomanikule.

Samuti tuleb hoolikalt valida koostööpartnereid, kelle kätte usaldada oma roheline kuld, mille realiseerimisega puutub metsaomanik kokku tõenäolislt vaid kord elus. „Metsa majandamine ei ole keeruline, kui sul on õige partner, mis tähendab, et esimese ettejuhtuvaga ei tasu käsi lüüa. Teha tuleb korralik taustakontroll, sest paraku tuleb endiselt ette juhtumeid kus metsaomanik on sõlminud endale kahjuliku tehingu ning müünud metsa liiga odavalt telefonis kuuldud ilusa ja paljutõotava jutu peale,“ ütleb Martin Miilberg.

Taimede tellimine kevadiseks istutamiseks

Uue metsa istutamiseks vajalike taimede tellimine tuleb ette võtta 6 kuud kuni aasta enne kavandatavat tööd.  „Viimasele hetkele ei tasu taimede tellimist jätta, kuna elu on näidanud, et nipsust pole vajalikke taimi mitte kuskilt võtta, sest neid, kes istutavad on palju,“ tuletab metsaspetsialist meelde.

Metsataime hind on keskmisel 0,25 eurot ning ühe hektari peale läheb neid 2000-3000tk. Istutamisteenust on võimalik ka tellida, samuti maapinna ettevalmistustöid. Lähemalt, kui kallis on oma metsa kasvatamine ning milliseid töid see omanikult nõuab, saab lugeda Timber.ee artiklist “Kui kallis on tegelikult metsa kasvatamine”

Timber.ee garanteerib ausa ja kontrollitud tehingu

Martin Miilberg
AS Timber metsaspetsialist Martin Miilberg

Timber.ee on raieõiguste ja metsakinnistute oksjonite korraldaja, kes tagab metsa müümisel kõrgeima hinna ning võtab ka raieõiguste oksjonite puhul vastutuse tööde teostamise korrektsuse eest. AS Timber on ainus metsaettevõte, kelle eesmärk metsaomanikuga on ühine – saada metsast maksimaalne tulu seistes ühtlasi ka selle eest, et metsaalunegi jääks peale tööde lõppu eeskujulikku seisukorda. Sellist vastutust ei võta enda kanda ükski teine oksjonikorraldaja.

AS Timber nõukogu esimees Toivo Asmer toob välja, et nende meeskond on oma tegevuse käigus saanud hea ülevaate kõigist Eestis tegutsevatest metsaettevõtetest ning Timberiga on liitunud neist ainult parimad, kelle tööde teostamise käekiri metsas on korrektne ning kel pole maksehäireid. „Seetõttu julgen kutsuda kõiki metsaomanikke üles meiega ühendust võtma, et saada head nõu metsa tegelikust seisukorrast ja võimalustest,“ sõnab Asmer.

Timber.ee metsaoksjonikeskkonnas on tänaseks toimunud rohkem kui 1200 edukat oksjonit kogusummas üle 37 miljoni euro.

Kui soovid konsultatsiooni, kuidas oma metsa heaperemehelikult majandada või plaanid oma metsa raieõiguse või metsakinnistu müümist, siis võta meiega ühendust!

Jäta enda andmed, vaatame su metsa üle!

Loe lisaks

Uudised19.07.2024

Oksjonil on 1,8 miljoni euro eest 323 hektarit metsamaad

Timber.ee oksjonikeskkonnas on oksjonil 37 metsa- ja 3 põllukinnistut. Kokku on oksjonil 323 hektarit maad, 1 792 120 euro väärtuses. Oksjonil pakkumiste esitamise tähtaeg on 01. augustil 2024 kell 14.00.
Loe edasi...
Uudised18.06.2024

Oksjonil on 1,6 miljoni euro eest 275 hektarit metsa- ja põllumaad

Timber.ee oksjonikeskkonnas on oksjonil 21 metsa- ja 22 põllukinnistut. Kokku on oksjonil 275 hektarit maad, 1 607 090 euro väärtuses. Oksjonil pakkumiste esitamise tähtaeg on 01. juulil 2024 kell 14.00.
Loe edasi...
Uudised12.06.2024

Jaanipäevani on aega küsida metsa uuendamise toetust

Sel kevadel pandi ühistu abiga mulda ca 210 000 metsataime – peamiselt kask, kuusk ja mänd. Timber.ee metsaühistu juht ja metsakonsulent Enari Lumi ütleb, et kevadest on kujunenud juba paras katsumus, sest tööd on meeletult.
Loe edasi...
Oleme edukalt läbi viinud2964 oksjonit
Raieõiguste oksjonit1691
Kinnistu oksjonit1273
Kliendid on meie abiga saanud117 239 488 €
Raieõiguste oksjonitelt47 335 378 €
Kinnistute oksjonitelt69 904 110 €