Uudised

12.06.2024
Jaga

Jaanipäevani on aega küsida metsa uuendamise toetust

kuuseistik
Kuuseistik

Metsa uuendamise toetus on abiks kõigile metsaomanikele, kel seisab ees metsataimede istutamine või juba mulda saanud taimede hooldus. Toetust saab küsida ka maapinna ettevalmistamisele, et tulevane istutamine oleks efektiivsem. Sellest toetusest saavad osa metsaühistus kirjas olevad metsaomanikud. Kas oled end juba kirja pannud? Saad seda mugavalt teha siin: https://metsauhistu.timber.ee/liitu

„Metsaühistu liikmeks tasub astuda igal juhul. Sellest on abi igas vanuses ja igasuguse kooslusega metsa omanikele. Toetusi, millest osa saada leidub seinast seina ja kuluvad marjaks ära, et korras metsa omada,“ julgustab Timber.ee Metsaühistu MTÜ juht ja metsakonsulent Enari Lumi. Ühistutega liitumine on viimastel aastatel muutunud populaarsemaks ning metsaomanike teadlikkus tublisti tõusnud. „Eks see ole tingitud kindlasti sellest, et mets pakub viimasel ajal palju kõneainet ja see teema jõuab ja puudutab mitte üksnes metsaomanikke, vaid terveid kogukondi ja erinevaid huvigruppe. Võib öelda, et metsa heaolu eest seismine on muutunud auasjaks ega jäta kedagi külmaks.“ Nii on Timber.ee metsaühistuga liitunud juba pea 1000 metsaomanikku üle terve Eesti ja seda väga lühikese aja jooksul – napilt paari aastaga-, kelle eesmärgiks on oma metsa hoidmine ja majandamine vastavalt seadustele ning heale tavale jätkusuutlikkust silmas pidades. 

Kevadel istutati 210 000 metsataime

Atesteeritud metsakonsulent ja Timber.ee Metsaühistu juht Enari Lumi
Atesteeritud metsakonsulent ja Timber.ee Metsaühistu juht Enari Lumi

Ühistu juht Enari Lumi ütleb, et kevadest on kujunenud juba paras katsumus, sest tööd on meeletult. Näiteks panid sel kevadel ühistu liikmed ühistu abiga mulda ca 210 000 metsataime – peamiselt kask, kuusk ja mänd. „Suurem erinevus eelnevate aastatega on see, et järjest rohkem istutatakse kaske ja mändi. Kask on ju teadupoolest väga kiirekasvuline ja mänd jällegi väärt puu, mis peab meie kliimas hästi vastu ja on ühtlasi tugev vastu panema ka haigustele ning kahjuritele. Loomulikult on ka kuusk jätkuvalt minev ja selle osakaal suur. Ent sel istutamise hooajal sai mulda ka lehist, sangleppa ja punast tamme,“ ütleb Lumi, kes rõõmustab selle üle, et paljud metsaomanikud ei vali enam üksnes ühte puuliiki, vaid teadlikult loovad juba istutades omale uue segametsa.

Ühistu abiga jõuab metsaomanik selgusele, milline puu vastavalt pinnasele kõige edumeelsemalt kasvama läheb ning Lumi sõnul on nad abiks ka istikute tellimisel ja hilisematel töödel, et istikud mulda saaksid ja kasvama läheksid. Loomulikult ka metsauuendamise toetuse taotlemisel, kus maapinna ettevalmistamise ehk mineraliseerimise toetuse suurus on 96€/ha,  metsataimede istutamise toetuse suurus on kuni 400 €/ha ja metsataimede hooldamise toetus 96€/ha. Kõigil neil, kel need tööd tehtud ja kes on ühistu liikmed, tasub oma kuludokumendid välja otsida, sest kuupäevani 26.06.2024 on võimalik esitada metsa uuendamise toetuse taotlusi Timber.ee Metsaühistu kaudu. Toetusmeetme kohta loe lähemalt SIIT!

Käib juba sügiseste istutamiste planeerimine

Suvel ei istu metsaomanik jõude, vaid suvi on uute plaanide teostamiseks ideaalne aeg, ka juba tehtud tööde hindamiseks sobilik periood. „Metsas on hea käia, kui jalad poriseks ei saa. Pealegi on peatselt algamas marjade ja seente valmimisaeg ning metsaomanikud saavad koheselt kaks kärbest korraga püüda ehk korvid ande täis korjata ja hinnata metsa olukorda,“ märgib Lumi, kes lisab, et kui viimasega hätta jäädakse, saab ka selles osas metsaühistust abi paluda. Suvel peaks kindlasti üle vaatama, kuidas kevadine istutamine õnnestus, et sügisel saaks kiirelt vajadusel teha täiendava istutamise. Samuti palub ta kõigil metsaomanikel, kes juba teavad ette ja soovivad selle aasta sügisel kindlasti või järgmise aasta kevadel metsa istutada, endast märku anda. „Metsaomanike nõustamine ja tööde organiseerimine ongi meie töö ning kutsume julgelt metsaomanikke oma küsimuste ja soovidega meie poole pöörduma,“ märgib Lumi. 

Loe meie tegemiste kohta metsauhistu.timber.ee ja küsi lisa 5032122 või kirjuta: metsauhistu@timber.ee

Jäta enda andmed, vaatame su metsa üle!

Loe lisaks

Uudised19.07.2024

Oksjonil on 1,8 miljoni euro eest 323 hektarit metsamaad

Timber.ee oksjonikeskkonnas on oksjonil 37 metsa- ja 3 põllukinnistut. Kokku on oksjonil 323 hektarit maad, 1 792 120 euro väärtuses. Oksjonil pakkumiste esitamise tähtaeg on 01. augustil 2024 kell 14.00.
Loe edasi...
Uudised18.06.2024

Oksjonil on 1,6 miljoni euro eest 275 hektarit metsa- ja põllumaad

Timber.ee oksjonikeskkonnas on oksjonil 21 metsa- ja 22 põllukinnistut. Kokku on oksjonil 275 hektarit maad, 1 607 090 euro väärtuses. Oksjonil pakkumiste esitamise tähtaeg on 01. juulil 2024 kell 14.00.
Loe edasi...
Uudised28.05.2024

Oksjonil on 3,25 miljoni euro eest 453 hektarit metsa- ja põllumaad

Timber.ee oksjonikeskkonnas on oksjonil 18 metsa- ja 30 põllukinnistut. Kokku on oksjonil 453 hektarit maad, 3 271 900 euro väärtuses. Oksjonil pakkumiste esitamise tähtaeg on 03. juunil 2024 kell 14.00.
Loe edasi...
Oleme edukalt läbi viinud2964 oksjonit
Raieõiguste oksjonit1691
Kinnistu oksjonit1273
Kliendid on meie abiga saanud117 239 488 €
Raieõiguste oksjonitelt47 335 378 €
Kinnistute oksjonitelt69 904 110 €