Mille järgi valida oma metsa müümiseks väärt oksjonikorraldaja?

Tehingukeskus oksjonikeskond

Tehingukeskus, Timber ja teised – ära tee viga tehingu vahendaja valikul!

Metsakinnistu või raieõiguse müümine võib metsaomaniku jaoks olla paras pähkel, sest üldjuhul puutub metsaomanik selle teemaga kokku kord või paar elu jooksul. Seega on ilmselge, et see pole päris sama lihtne kui 1+1, kuid samas, pole seal ka midagi keerulist, kui su kõrval on õige partner, kes oskab ja suunab ning aitab teenida oma metsast õiglast hinda. Samas, neid, kes seda kõike lubavad, on päris palju. Kuidas siis leida see õige, mis sobib just Sinule?  

Esimene soovitus igale metsaomanikule - ära kiirusta! 

Eestis tegutseb mitmeid metsafirmasid, kelle kaudu saab oma metsa müüa oksjonil või kes ise metsamaad või raieõiguseid kokku ostavad. Kuna mets on väärtuslik vara ja üldjuhul ka pikaajaline investeering, on tehingu aluseks usaldusväärsus. Metsaomanik peab oma metsa eest saama õiglase tasu ja müüma vaid ostjale, kes seda pakub. 

Just see osa on alatihti kõige raskem ja keerulisem tehingu tegemise juures, sest leidub väga palju neid, kes hõlptulu teenimise nimel on valmis kõigeks - meelitama, moosima, terroriseerima, isegi ähvardama. Sageli meelitatakse metsaomanikke ka tehingusse nii, et viimasele jääb mulje, et on teinud oma elu parima tehingu, kuigi tegelikult maksti talle vaid pool sellest, mida ta oleks pidanud saama. Seega otsemüük pole sageli kõige turvalisem tee, sest alati jääb kahtlus - äkki oleksin ma saanud kellegi teise või kolmanda käest rohkem ja ega see esimene ikka külma ei teinud?

Kui metsaomanik on jõudnud järeldusele, et metsa müümine oksjonil on turvaline valik, siis on tegemist juba võiduga, sest metsast huvitatuid on ühel platvormil palju ja nad kõik teevad korraga pakkumisi sooviga konkreetne mets endale saada. Kuid Guugeldades on näha, et metsaoksjonitega tegeleb rohkem kui üks ettevõte. See tekitab järgmise küsimuse, kuidas siis mitte teha vigu tehingu vahendaja valikul? 

Pane tähele, kuidas määratakse alghind

Metsamüügi õnnestumine sõltub suurel määral juba alghinna määramisest. Mõned enampakkumiste korraldajad on metsaomanikule vastu tulles nõus alustama oksjonit ka kõrgema alghinnaga, kuid see võib valusalt kätte maksta ja tarbetult aega kulutada. Kui metsafirma arvutab esialgse metsa väärtuse avalike andmete järgi ja selgub, et pakutava metsa alghind on liiga kõrge või nö piiripealne, siis see pakkumine jäetakse kõrvale. Kui alustada oksjonit madalama hinnaga, siis meelitab see huvilisi rohkem ligi. 

Ohtu, et oksjon madalama alghinna tõttu jääbki madalama lõpphinnaga, ei tasu karta. Madalam alghind toob tihti just rohkem pakkumisi lauale.

Timber.ee metsa alghinnad on kalkuleeritud väga detailselt ning viimasel ajal on protsessi kaasatud ka AI, mis tähendab, et metsa alghind baseerub metsaspetsialisti kalkulatsioonidele ja takseerandmetele, mida omakorda võrreldakse tehisintellekti poolt välja käidud andmetega. Nii ei teki hinnad õunte pealt vaadates, vaid on võimalikult peensusteni läbi arvutatud. Oksjonile määratakse alghind üksnes koostöös metsaomanikuga ning peaaegu alati on see kõrgem kui otsepakkumiste maksimumhind. Meie eesmärk on tagada, et metsaomanik saab oma vara eest võimalikult kõrge hinna.

Pane tähele juba läbi viidud oksjonite ajalugu 

Kindlasti tuleb tähelepanu pöörata ka oksjonikeskkonnas läbiviidud oksjonitele ja ajaloole. Timber.ee on läbi viinud tuhandeid oksjoneid ja metsaomanikele teeninud raha, mida saab mõõta juba mitte miljonites vaid sadades miljonites. Iga oksjoni taga on reaalne metsaomanik ja neil kõigil on oma lugu. Pea kõik on öelnud, et soovitavad Timber.ee-d vajadusel ka oma tuttavatele, mitmete päris klientide päris lood oleme koondanud ka siia

Vahendustasu määramine peab olema läbipaistev

Enampakkumise korraldamise tasud on ettevõtete lõikes veidi erinevad. Tavaliselt on vahendustasu müüjale umbes 3% müügihinnast. Mõne vahendaja puhul jaguneb vahendustasu näiteks ostja ja müüja vahel. Näiteks Tehingukeskuses maksavad mõlemad pooled tehingu hinnast 3.9%+3.9% ja võib lisanduda ka muid varjatud kulusid. On ka vahendajaid, kelle puhul vahendustasu sõltub müüdava vara tüübist.

Timberi puhul on süsteem lihtne – vahendustasu tuleb maksta ainult siis, kui tehing õnnestub. Kui enampakkumine ei vii tehinguni, ei ole vaja ka vahendustasu maksta ja muid kulusid ei kaasne. 

Vaata üle kollektiiv ja nende pädevus

Kui usaldad oma metsa oksjonikorraldaja kätte, siis tasub uurida ka, milline on selle kollektiivi pädevus. Kontrolli, kas selle ettevõtte liikmed on esindatud korrektselt oma näoga veebis. On äärmiselt oluline, et need inimesed, kes hakkavad Sinu vara müüma, oleksid selles ka pädevad. AS Timber kollektiiv on kokku pandud oma ala ekspertidest metsanduse- ja finantsvaldkonnas. 

Kas saad tuge ka pärast müüki?

Mõne metsafirma puhul lõpeb koostöö hetkest, mil ostu-müügi tehing saab vormistatud. Hea metsafirma toetab metsaomanikku ka pärast müüki, pakkudes abi näiteks raie korraldamisel ja seotud küsimuste korral.

Timber hoolitseb selle eest, et metsaomanik ei jääks peale müüki üksi ning saaks vajadusel edasist nõustamist ja tuge. Selle jaoks on loodud Timber.ee Metsaühistu MTÜ, Eesti kiireimini kasvav metsaühistu, kust saab abi ja toetust kõigis metsa elukaare etappides. Kui soovid rohkem infot metsa müügi vahendajate kohta, loe edasi Postimehe lugu siit: mida metsaomanik enampakkumistest teadma peaks?

Jäta enda andmed, vaatame su metsa üle!