Millal on vaja raieluba?

Raieluba on ametlik luba, mis antakse metsamaade raiumiseks või üksikute puude langetamiseks kinnistul. Kuidas seda taotleda ja millisel juhul võib raiuda ka loata metsateatist esitamata?

Raieloa andmine sõltub metsamaa asukohast, raie ulatusest ja eesmärgist. Selleks, et metsa raiuda metsaseaduse tähenduses peab tegema eeltööd ja Keskkonnaametile tuleb esitada metsateatis. Metsateatis esitatakse metsaomaniku enda või tema esindaja poolt. Kui metsateatis on esitatud ning see on menetletud võib metsaomanik raiet teha 12 kuu jooksul pärast raie või metsakaitseekspertiisi akti registreerimist metsaregistris. Metsateatist esitamata võib metsaomanik raiuda kuni 20 tihumeetrit puitu kinnisasja kohta aastas.

Mõnel juhul tuleb arvestada kitsendustega, mille on metsakaitse eesmärkide täitmise eesmärgil pannud Keskkonnaamet lähtuvalt seadustest. NB Kui raieluba aastaga ei realiseerita on võimalik seda pikendada.

Puude raiumine linnas ehk tiheasustuses

Raie planeerimisel tuleb uurida eelnevalt kohaliku omavalitsuse nõudeid, sest kui puu või puud, mida omanik soovib oma kinnistult eemaldada asuvad tiheasustusega piirkonnas, on vaja just kohaliku omavalitsuse nõusolekut.  Igal omavalitsusel on raieloa kord veidi erinev. Raieluba ei ole vaja vaid juhul kui puu tüve läbimõõt 130 sentimeetri kõrguselt maapinnast on kuni 8 cm. Samuti ei ole üldjuhul vaja raieluba viljapuude hooldamiseks.  

Kuidas täita avaldus?

Raieloa taotlemine on igas omavalitsusest erinev ning seega tuleb vastavad blanketid ka omavalitsuse kodulehelt üles leida ja täita. Metsateatist on võimalik esitada metsaregistris iseseisvalt või siis lasta see AS Timber metsaspetsialistidel Sinu eest ära täita.

Raieloa saamiseks esitataval taotlusel peab olema:

  • taotleja nimi, kontaktandmed;

  • katastriüksuse aadress;

  • raiutavate puu(de) liik ja arv;

  • põhjendus puu(de) raieks;

  • orgaaniliste jäätmete (kännud, oksad) käitlemisviis ja käitlemiskoht.

Tiheasustuses raiet planeerides on dokumentide nimekiri kordades pikem.

Metsateatist saab esitada neljal erineval moel:

1.      Metsaregistris

2.      Keskkonnaametile saadetud e-kirja teel

3.      Saata eeltäidetud metsateatise vorm oma piirkonna Keskkonnaameti kontorisse

4.      Minna ise eeltäidetud metsateatise vormiga Keskkonnaameti kontorisse

Neid toiminguid aitab organiseerida AS Timber.

Kui kaua võtab aega raieloa saamine?

Kui avaldus on edastatud kontrollib keskkonnaametnik raieks esitatud andmeid ja analüüsib lähtuvalt seadustest, kas raie on lubatud, on kitsendustega või sootuks keelatud. Olenevalt sellest, kas metsateatis on esitatud metsaregistris või see on läkitatud Keskkonnaametile tavaposti kasutades, läheb menetlusega keskmiselt 15-30 päeva.

Seejärel antakse metsaomanikule kirjalikult otsus teada. Kogu menetluse protsessi kiirendab metsaraie puhul ajakohane metsamajandamiskava. Metsamajandamiskava kehtib 10 aastat.

Jäta enda andmed, vaatame su metsa üle!