Uudised

14.12.2021
Jaga

Oksjonile jõudis juba teine maavara kaevandamisloaga kinnistu

Pahuvere II

Timber.ee oksjonikeskkonnas ootab kümnete metsakinnistute ja raieõiguste oksjonite kõrval pakkumisi taas üks maavara kaevandamise keskkonnaloaga kinnistu. Sel korral on müüki pandud hinnanguliselt üks kõige suurema ehitusliiva tagavaraga kinnistu Viljandimaal, Pahuvere külas, mille pindala on 10,42 ha ja maavara orienteeruv maht u 1,7 miljonit kuupmeetrit. Oksjoni alghind on 1 270 000€ ning pakkumise esitamise tähtaeg 3. jaanuar kell 14.00. 

Tegemist on teise väga suure potentsiaaliga ja kaevandamisloaga kinnistuga, mis on Timber.ee oksjonikeskkonda viimase paari kuu jooksul jõudnud. Pärast esimest, novembris toimunud maavaramaardla oksjonit, kus uut omanikku otsis Rail Baltica raudteetrassiäärne kaeveloaga kruusakarjäär, on huvi antud vara vastu tõusnud märgatavalt. Nii Pärnumaal kui nüüd ka Viljandimaal asuva kinnistu enampakkumisega tegeleva ASi Timber metsaspetsialisti Marcel Lahe sõnul on selliste karjääride, maardlate müük antud kujul veel ebatavaline, kuid see võib juba lähiajal muutuda ja saada Timberis tavapäraseks praktikaks. Lahe on arvamusel, et selleks on vaja lihtsalt aega ja palju kannatlikku meelt, kuna iga uue asja käivitamine ja juurutamine ei toimu üleöö. „Tuletan nii endale kui teistele ikka meelde, et alles napilt 7 aastat tagasi ei uskunud paljud ka Toivo Asmeri (ASi Timber asutaja) ja tema mõttekaaslaste, tänaste äripartnerite ideesse luua oksjonikeskkond, mis viib omavahel kokku metsa ostjad ja müüjad. Pigem oldi arvamusel, et sellisel kujul metsatehinguid teostada pole võimalik. Edulugu ei julgenud ennustada pea keegi. Tänaseks on edulugu sündinud ja koht metsasektoris arvestatav, sest oksjonikeskkonda kasutatakse igapäevase töövahendina, mis toob metsafirmadele leiva lauale ja pakub õiglast tasu oma metsa eest metsaomanikele,” sõnab Lahe. Seetõttu usub ta, et sellisel kujul on võimalik müüa ka kõike muud, sh kaevandamisloaga kinnistuid. Kuigi ta tunnistab, et õppida antud valdkonna kohta on veel palju ning selle toimimismehhanismid olid veel hiljuti võõrad, kuid ta on südamest ja siiralt tänulik maaomanikele, kes on oma teadmisi temaga lahkelt jaganud. “Näiteks Pahuvere II liivakarjääri ühe omaniku Aare Luigega on olnud väga meeldiv ja rõõm teha koostööd. Ta on väga laia silmaringiga maaomanik, kes on hästi kursis, mis toimub tema maal ja selle läheduses ning kogu protsessi ettevalmistus on seetõttu sujunud ladusalt.”

Pahuvere II liivakarjääri oksjoniga saab lähemalt tutvuda siin: https://oksjonid.timber.ee/kinnistu/5147

Tegemist on maardlaga, mille põhimaavaraks on ehitusliiv ja millele on Keskkonnaamet väljastanud kaevandamise loa. Luba kehtib aastani 2034. Ehitusliiva on maardlas u 1,7 miljonit kuupmeetrit ning hinnang põhineb 3 aastat tagasi teostatud geoloogilisel uuringul, mil rajati 15 puurauku, millest võeti kokku 83 proovi materjali terastikulise koostise ja 4 proovi filtratsiooniomaduste määramiseks ning ühes koondproovis määrati ka kruuskillustiku füüsikalis-mehaanilised näitajad.

Pahuvere paksused

Puuraukude andmetel ulatub kasuliku kihi paksus kuni 19,1 meetrini, kuid keskmine paksus on 16,5 m. Geoloogilise uuringu aruande järgi on looduslikust materjalist väljasõelutud liiv ühtlase koostisega peamiselt peene- kuni keskmiseteraline, üksikutes kohtades ka väga peene ja jämedateraline. Keskmiseteralist liiva saab kasutada sõelutuna betooni valmistamisel, peeneteralist liiva pigem täitematerjalina. Viimane sobib seega kasutamiseks teedeehituses. Samuti leidub uuritud alal kruusa, mis on oma füüsikalis-mehaaniliste omaduste poolest väga hea kvaliteediga. Purunemiskindluse ja külmakindluse näitajate alusel saab kruusast valmistatud killustikku kasutada teedeehituses I klassi maanteede ehitamisel. Võimalus on kasutada kruusa ka purukruusa tootmiseks. Kruusa purustamisel tekkivaid sõelmeid saab segada liiva ja killustikuga tootes kruusateede remondiks vajalikku materjali. Uuringu tulemustega saab tutvuda enampakkumise juures olevate dokumentide all: https://oksjonid.timber.ee/kinnistu/5147

Marcel Lahe
ASi Timber metsaspetsialist Marcel Lahe

Marcel Lahe märgib, et tegemist on kinnistuga, millel on suur potentsiaal. Lisaks on kõik vajalikud eeltööd ehk geoloogilised uuringud tehtud ja kaeveluba väljastatud. „Maavarale tekib väärtus, kui need on kaevandatud ja hunnikus, kuid kogu potentsiaalse ostu-müügitehingu aluseks on siiski kaeveluba, mis annab õiguse neid hunnikuid tekitada ja erinevad uuringud, mis annavad ülevaate, mida ja kui palju maapõues siiski leidub,” toob Lahe välja, kes pärast esimest sarnast oksjonit pidi näiteks ühele maaomanikule ka seda selgitama, et pelgalt aimdusest, et maapõues võib leiduda liiva või kruusa, paraku ei piisa, et maardla pähe oma maad müüa. „Peale eelmist karjääri müüki helistas mulle tõesti üks inimene, kes arvas, et tema maal, mulla all võib olla kruusa ning küsis selle väärtust. Paraku ei ole sellisel kujul maa hindamine ja müümine vähemalt Timberis võimalik.”

Küsimusi antud enampakkumiste kohta on esitatud üldiselt aga palju ja seda nii investorite, taristuehitajate kui maaomanike poolt. See annab alust arvata, et Pahuvere II liivakarjääri oksjon ei jää Timber.ee keskkonnas viimaseks sarnaseks.

Kuidas oksjonil osaleda?

Kinnistute oksjonid toimuvad Timber.ee keskkonnas n-ö suletud ümbriku meetodil, kus pakkumise esitajal on ainult üks võimalus oma pakkumist teha. Selleks tuleb oksjonikeskkonnas alla laadida pakkumisdokument, täita vastavad väljad, dokument digiallkirjastada ning saata see iga oksjoni jaoks eraldi loodud e-posti aadressile, mida ei avata enne oksjoni tähtaega.

Sõltumatu serveriteenuse pakkuja annab kinnituse, et enne pakkumiste esitamise tähtaega ei ole e-posti kontole sisse logitud ning selle sisuga tutvutud.  

Oksjoni tähtaja saabumise järel avatakse kõik pakkumised üheaegselt ning võitjaks osutub kõrgeima pakkumise teinud pakkuja. Üle alghinna tehtud pakkumise korral on omanik kohustatud müüma ja ostja kohustatud ostma. Oksjonil on lubatud teha ka alghinnast madalam pakkumine, kuid selle aktsepteerimine müüja poolt ja teised tingimused on kirjeldatud enampakkumise tingimuste dokumendis, mis on alla laetav Timber.ee oksjonikeskkonnas, oksjoniobjekti juures. 

Lisainformatsiooni huvipakkuva kinnistu või raieõiguse kohta jagavad Timber.ee metsaspetsialistid. Samuti konsulteeritakse tasuta nii maa- kui metsaomanikke, kel soov oma kinnistut või metsa raieõigust müüa.

AS Timber  Tel: 666 5050  www.timber.ee info@timber.ee Narva mnt 36, Tallinn 10120

Jäta enda andmed, vaatame su metsa üle!

Loe lisaks

Uudised12.06.2024

Jaanipäevani on aega küsida metsa uuendamise toetust

Sel kevadel pandi ühistu abiga mulda ca 210 000 metsataime – peamiselt kask, kuusk ja mänd. Timber.ee metsaühistu juht ja metsakonsulent Enari Lumi ütleb, et kevadest on kujunenud juba paras katsumus, sest tööd on meeletult.
Loe edasi...
Uudised28.05.2024

Oksjonil on 3,25 miljoni euro eest 453 hektarit metsa- ja põllumaad

Timber.ee oksjonikeskkonnas on oksjonil 18 metsa- ja 30 põllukinnistut. Kokku on oksjonil 453 hektarit maad, 3 271 900 euro väärtuses. Oksjonil pakkumiste esitamise tähtaeg on 03. juunil 2024 kell 14.00.
Loe edasi...
Klientide lood05.04.2024

Mis kasu metsaomanik Timber.ee Metsaühistust 2024 aastal saab?

Selleks, et korras metsa omada ei pea metsaomanik olema ühes isikus kokk-kondiiter-keevitaja ehk metsaomanik ei pea oma metsast ise kõike teadma. Valehäbita on võimalik spetsialistide ja toetustega mets korda saada.
Loe edasi...
Oleme edukalt läbi viinud2949 oksjonit
Raieõiguste oksjonit1679
Kinnistu oksjonit1270
Kliendid on meie abiga saanud116 330 636 €
Raieõiguste oksjonitelt46 759 128 €
Kinnistute oksjonitelt69 571 508 €