Metsaspetsialist Kristo Kütt: “Viis põhjust, miks just suvel metsaga tegeleda”
Tõsi, vanarahvas räägib, et suvi pole metsateo aeg, sest just sel aastaajal võib valesid töövõtteid kasutades metsatööde käigus kahjustada saada metsaalune pind, taimed ja puujuured ning haigusedki on altid levima. Lisaks võidakse häirida sel ajal metsas saagi käima tõmmates loomi ja linde. Kuid metsaga tegelemine ei tähenda vaid selle raiumist, see kätkeb endas palju enamat – suvi on aeg plaanide tegemiseks, metsa seisukorra hindamiseks ja erinevateks hooldustöödeks. Ent ka metsaraied on suve teises pooles taas aktuaalsed. Timber.ee metsaspetsialist Kristo Kütt, kes on metsanduses töötanud üle 10 aasta ning omab ka Eesti Maaülikooli kõrgharidust suunaga metsamajandusele, selgitab, miks just suvi on parim aeg oma metsas toimetamiseks.
1. Suvel on aega viia end oma metsas toimuvaga kurssi
Suvi on jõudnud oma haripunkti, mis tähendab, et just nüüd on erametsaomaniku jaoks õige aeg teha väike ringkäik oma metsas. Mitte üksnes seetõttu, et valminud on erinevad seened ja marjad, vaid just põhjusel, et hinnata oma metsa olukorda, sealhulgas ka selle tervislikku seisukorda. Omanikul tuleks üle vaadata, kui palju on metsas mahalangenud ja kuivi puid ning uurida lähemalt ega metsa pole sattunud kahjureid.
2. Suvel hoolda oma metsa ja pea plaani
Suvi on parim aeg metsa hooldamiseks, sest metsa järjepidev hooldamine tõstab selle väärtust. Kristo toob välja, et kindlaks on tehtud tõsiasi, et kui võrrelda kahte samade kasvutingimustega metsa ja nende omanikke, kellest üks on aktiivne ja teine passiivne, siis lõpuks saab suuremat tulu, lausa poole suuremat tulu see, kes on oma metsa panustanud ning seda järjepidevalt hooldanud.
Lisaks tuleks paika panna plaan, kui tegemist on raieküpse metsaga, kuna koos augustikuuga on alanud uus raiehooaeg. Kristo sõnul tuleb metsaomanikul põhjalikult kaaluda, kuidas ja kellega metsamüüki ajama hakata – omal käel või metsaspetsialistide abiga. „Omal käel tasub asja ajada vaid juhul, kui on olemas metsandusalased teadmised ja kogemus, sest vastasel juhul on suur oht vastu pükse saada,“ märgib Kristo, kelle sõnul võib muidugi orki lennata ka juhul kui mõne kahtlase vahendusfirmaga ja niinimetatud spetsialistidega äri ajama asutakse. Seetõttu tuletab mees meelde, et enne metsamüüki tasub uurida nii metsaspetsialistide kui ettevõtete tausta, tegevusloogikat ja varaseimaid tehinguid, kuna ka tänapäeval pakutakse metsaomanikele väga kahtlaseid tehinguid ja sageli uskumatult vähe raha metsa eest, mille eest saaks suure tõenäosusega oksjonikeskkonnas kordades kõrgemat hinda.
3. Tegele metsaga enne märga perioodi
Viimase paari aasta talved on metsamehi igati alt vedanud, sest pole pakkunud piisavalt külma, et metsa rasketehnikaga minna. Pigem on möödunud talved saanud paljudele metsafirmadele saatuslikuks ning seetõttu otsivad paljud ettevõtted võimalusi teostada töid ajal, mil pinnas on kuiv. „Jah, on tõsi, et kõige sobilikum aeg raiete teostamiseks on kahtlemata talv või õigemini need kuud, kus on sees R-täht ehk aeg, mil kahjustused pinnasele on kõige väiksemad ning oht juurepessu levimisele samuti madal, kuid täna on kindlama peale minek planeerida raiet kuiva ilmaga, kui jääda lootma külma talve,“ sõnab Kristo. See tähendab vaid üht – nüüd on õige aeg mõelda raieõiguse müügile, sest nõudlus puidule on kõrge.
4. Metsafirmad otsivad tööd juba praegu ja laod on materjalist tühjad
Metsafirmade jaoks on puhkuste aeg läbi, sest koos augustikuuga, mil linnurahu on möödas, masinad uueks hooajaks valmis seatud, otsivad metsamehed tööd. Ka saeveskites on puhkused lõppenud ning nendepoolne ümarmaterjali nõudlus on suur, mis omakorda kergitab sortimentide hinda. „On näha, et ostjad (metsa ülestöötajad) osalevad meie Timber.ee oksjonikeskkonnas raiete ja ka kinnistute enampakkumisel väga aktiivselt ning lõpphinnad räägivad enda eest,“ märgib Kristo, kes toob näiteks ühe hiljuti Saaremaal asuva metsa raieõiguse oksjoni, kus osales üks kohalik ja lausa viis mandri firmat, kes kohaliku üle trumpasid ja metsaomanikule kõrget hinda pakkusid. „Kohalikud ei suutnud hinnaga võistelda, mida mandrimehed olid võimelised pakkuma. Selline pilt näitab selgelt, et praegu ollakse valmis ka üsna kaugelt ja lausa mere taha oma tehnikaga tulema, et metsa teha,“ sõnab Kristo.
5. Õige aeg valmistuda sügiseks ja panna vaim valmis petiste kõnede uueks laineks
Kristo paneb kõigile metsaomanikele südamele, et oma metsas toimuvaga tuleb end kursis hoida. Seda ka põhjusel, et end „kährikute“ ehk metsakelmide eest kaitsta. Viimased ei puhka ühelgi aastaajal ning hea saagi nimel on nad valmis teadmatutele metsaomanikele kõvasti puru silma ajama. Ning nüüd, mil kätte on jõudnud uus raiehooaeg muutuvad aktiivseks taas ka pealetükkivad telefoniterroristid.
Üks levinumaid petujutte põhinebki praegu üsna murettekitaval probleemil. Metsaomanikule tehakse kõne, kus öeldakse, et tema metsas on võimust võtnud üraskid ja ega säärase metsaga enam midagi peale hakata pole. Nii saavadki „kährikud“ olematu raha eest enda valdusesse metsi, kus tegelikult pole kahjurid suurt pahandust veel tekitada suutnud ja mille tegelik väärtus võib ulatuda sadadesse tuhandetesse eurodesse. Omanikule jäävad vaid kännud, räämas metsaalune ning valus teadmine, et langeti pettuse ohvriks. Keda siis süüdistada? Tõenäoliselt vaid iseennast, sest loll pea on ihule, ja tänapäeval ka rahakotile, nuhtluseks.
Timber.ee – garanteeritult kõrgeim hind turul, ausad ja kontrollitud tehingud
Timber.ee on raieõiguste ja metsakinnistute oksjonite korraldaja, kes tagab metsa müümisel kõrgeima hinna ning võtab ka vastutuse tööde teostamise korrektsuse eest. Timber.ee metsaoksjonikeskkonnas on tänaseks toimunud rohkem kui 1000 edukat oksjonit kogusummas üle 26 miljoni euro.
AS Timber nõukogu esimees Toivo Asmer toob välja, et nende meeskonna spetsialistidel on kokku rohkem kui 100 aastane metsamajandamise kogemus. Seda on rohkem, kui keskmisel metsal vanust. „Oma tegevuse käigus oleme saanud ülevaate kõigist Eestis tegutsevatest metsaettevõtetest ning meiega on liitunud neist ainult parimad. Seetõttu julgen kutsuda kõiki metsaomanikke üles meiega ühendust võtma, et saada head nõu metsa tegelikust seisukorrast ja võimalustest,“ sõnab Asmer.
Kui soovid konsultatsiooni, kuidas oma metsa heaperemehelikult majandada või plaanid oma metsa raieõiguse või metsakinnistu müümist, siis võta meiega ühendust! Aitame vajadusel ka metsamajandamiskava tellimise või metsateatise täitmisega.