Uudised

22.02.2022
Jaga

Linnurahu 2022: 15. märts kuni 01. august?

Lind

Juba möödunud aastal kutsus toonane keskkonnaminister Tõnis Mölder erametsaomanikke üles pidama riigi eeskujul raierahu ning andis mõista, et riik on ette valmistamas samme, mis kehtestaks raierahu pidamist laiemalt. Tänaseks on selge, et piirangud on juba laienenud seoses Natura metsaelupaikades ja potentsiaalsetes metsaelupaikades kehtestatud raiekeeluga, kuid sellega ei pruugi üllatused piirduda.

Keskkonnaamet käesoleva aasta raierahu kohta kommentaare jagada ei soovi, vaid märgib, et kõik seda teemat puudutav on alles arutelu all ning otsused tehakse teatavaks 28. veebruaril kell 11.00, mil Keskkonnaministeerium kutsub asjast huvitatud osapooled ümarlauale. Mitmed metsaomanikud on väljendanud oma hirmu selle kohtumise ees ning midagi head sellelt ei oodata, sest viimane kord kui neid „asja arutama“ kutsuti pandi nad hoopis fakti ette, et raiekeeld Natura aladel on vastu võetud ja metsaomanikke selle olukorra kompromissi leidmise protsessi ei kaasata. Jääb vaid loota, et sel korral läheb kohtumine paremini, kuid metsaomanikud on veendunud, et kuna kõik osapooled on hetkel ärritunud, siis iga järgnev keeld, olgu see nii väike kui tahes, paneb taas uue lumepalli veerema. Õigemini, see lumepall on juba liikvele läinud, sest teadmatus on suur ning teadagi on hirmul suured silmad.  

Usutavasti ei pane Keskkonnaamet siiski kõiki erametsi linnurahu ajaks lukku, sest kohtus on selgeks vaidlemata veel eelmised asjad ning uut jama endale kaela võtta ei taheta, kuid kavala lükkena hakkab suure tõenäosusega ja veelgi jõulisemalt kehtima n-ö juhtumipõhine kord, ehk et kui keegi kaebab, siis raie ka seisma pannakse. Samas pole sellises asjakäsitluses midagi uut – ka eelmisel aastal pandi selliselt metsi lukku ning pealekaebajaid jagus. „Kaebused läksid juba nii absurdseks, et ka põllumeeste peale kaevati, kuna nende kevadine tegevus olla samuti pesitsevaid linde häirinud,“ räägib üks anonüümsust palunud metsafirma juht, kes lisab, et kui käesoleval aastal selline käsitlus ametlikult kinnitust saab, siis tõenäoliselt tuleb ka kaebusi kordades juurde võrreldes varasemate aastatega. Seda põhjusel, et kui varasemalt oli kaebamine justkui kombatav piir, mille tulemusena ei pruukinud midagi juhtuda, siis nüüd keeratakse mets lukku koheselt iga väiksema tähelepaneku peale.

15. märts või 15. aprill?

Spekuleeritakse, et linnurahu võib käesoleva aastal alata ametlikult juba 15. märtsil ja väldata kuni 01. augustini. Kui see nii läheb, siis metsaomanikel on vaid napilt kahenädalane ajaraam, et mängida ümber kevadised planeeritud raied hilisemale perioodile. Võimalus on muidugi ka riskida ja raiet teha ning jääda ootama, kas keegi kaebab või mitte. „Tegelikkuses on asi nii, et kevad on reeglina märg ja suured tööd peatatakse nii ehk naa. Siis tuleb juba suur istutamise periood ja teised kevadtööd metsas. Ma ise tahaks öelda, et tegelikult pole see asi nii hull kui rohelised seda afišeerivad, aga eks nemad teevad oma tööd ja meie enda oma. Selge on see, et keegi meelega neid pesasid ei lõhu ja mune ei trambi,“ ütleb metsafirma juht, kes toob välja, et juba praegu on metsades linnud kohal, kes pesapunumise mõtteid mõlgutavad, kuid seadusi ei tohiks tõlgendada ka nii, et kui ühel hektaril metsamaal on olemas üks linnupesa, mis tõenäoliselt seal ka on, siis raietööd tuleks koheselt peatada.

Suures pildis tasub asja vaadata aga positiivselt ning loota, et liigset ülereageerimist ei soosita, kuid kõik mis ette võetakse tehakse parema eesmärgi nimel. „Eks vahepealse aja peavad metsaomanikud ja puidusektoris tegutsevad inimesed üle elama. Ma arvan, et see jauramine kestab siin paar-kolm aastat ja viiendal aastal kõik kiidavad, et kõik ongi tore ükskõik siis, kuidas need asjad ka lähevad. Selge on see, et mets kasvab, see otsa ei saa ja seda majandama peab. Nendest kolmest asjast tuleb lähtuda, sest hooldamata metsast tuleb vaid hunnik jama.“

Kas soovid rohkem infot, kuidas timber.ee oksjonikeskkonnas oma raieõigust või metsakinnistut müüa? Võta meiega ühendust! Aitame metsa väärtust hinnata ja vajaduse korral ka metsamajandamiskava tellimise või metsateatise täitmisega. Konsulteerime metsaomanikke tasuta!

Võta Timber.ee metsaspetsialistidega ühendust ning uuri täpsemalt! Helista meile 666 5050 või kirjuta info@timber.ee

Jäta enda andmed, vaatame su metsa üle!

Loe lisaks

Uudised19.02.2024

Oksjonil on 779 hektarit metsa- ja põllumaad

Timber.ee oksjonikeskkonnas on oksjonil 54 metsa- ja 35 põllukinnistut. Kokku on oksjonil 779 hektarit maad, 5 412 500 euro väärtuses. Oksjonil pakkumiste esitamise tähtaeg on 01. märtsil 2024 kell 14.00.
Loe edasi...
Klientide lood15.02.2024

Üle ootuste! Alla hektarisuurune raieõigus müüdi Timber.ee oksjonil pea 9000 euroga

„Pidin kraavi sõitma, kui sain selle lõpphinna teada,“ ütleb metsaomanik Tiit, kes ei suutnud oma kõrvu uskuda, kui kuulis, millise hinnaga õnnestus tal oksjoni kaudu müüa raieõigus oma metsas.
Loe edasi...
Uudised09.02.2024

Vaata üle, milliseid toetusi saavad erametsaomanikud sel aasta taotleda!

Ka käesoleval aastal saavad erametsaomanikud taotleda oma metsa kasvatamise ja hea käigukäigu tarbeks erinevaid toetusi. Esialgne ajakava on juba paigas.
Loe edasi...
Oleme edukalt läbi viinud2823 oksjonit
Raieõiguste oksjonit1621
Kinnistu oksjonit1202
Kliendid on meie abiga saanud110 649 531 €
Raieõiguste oksjonitelt44 711 278 €
Kinnistute oksjonitelt65 938 253 €