Langevatest puidu hindadest hoolimata ei ole metsaomanikud rahas kaotanud!
Metsanduses tegutsevatele inimestele ja ettevõtetele ei ole sektoris valitsev kehv aeg enam mingi uudis. Alates käesoleva aasta kevadest, kui hakkas selguma üraskikahjustuste ulatus Eestis, Kesk-Euroopas ning Rootsis, on puiduturg sisuliselt pea peale keeratud.
Ka Eesti ettevõtted on oma metsatehnikat Tšehhi, Poola ja mujalegi viinud, et likvideerida sealsetes metsades üraskite tekitatud kahjusid. Ainus meetod on aga kahjustatud puude kiire raie, mis omakorda on okaspuusortimentide pakkumistega puiduturu üle ujutanud. See tähendab, et hinnad on liikunud pidevalt allapoole.
Metsaomanikele on kohale jõudnud tõde, et metsa väärtus on tunduvalt rohkem kukkunud, kui novembri algul avaldatud erametsakeskuse 2019. a III kvartali puidu hinnastatistikast järeldada võiks. Sortimentidest on näiteks okaspuu paberpuidu hind kukkunud aastaga isegi kuni 35%, kasepaku ja kase paberipuidul 20%, muude sortimentide hindade langemine jääb 10% piiresse. Statistika näitab III kvartali hindu. Novembrikuu lõpuks on hind aga veelgi kukkunud.
Soovid enda metsast maksimaalse tulu saada? Meie metsaspetsialist aitab!
Tegelik hinnamuutus metsaomanikule
Hinnastatistika jälgib puidu kokkuostuhindu sadamates, saekaatrites ja kokkuostupunktides. Metsaomanikule kätte jääva summa teada saamiseks tuleb nendest hindadest maha lahutada veel metsa ülestöötamisele, väljaveole ja transpordile tehtavad kulutused. Need on aga kuluread, mille hind ei ole aastatega kuigi palju muutunud. Metsandussektoris teenuste pakkujad võtavad hinda arvutades aluseks RMK hangetel paika pandud teenuste hinnad ehk hinnad, millega riik teenust ostab. Olenevalt metsakinnistu asukohast, raie iseloomust, kaugusest kogumispunktist ja muudest teguritest võib lõppsumma varieeruda. Selguse huvides on järgnevas näites summaks 17 eurot tihumeetri kohta, mis tuleb kulutada, et puu saaks metsas lõigatud, metsast välja veetud ning jõuaks vahelaost 50 kilomeetri kaugusele kokkuostu.
Hinnad aasta tagasi ja täna