Timber.ee oksjonil on 13,6 miljoni euro eest kokku ligi kakssada kinnistut
Juba mitu aastat on AS Timber tegelenud lisaks üksikute metsakinnistute ja raieõiguste oksjonitele ka kinnistute pakettide müügiga. Seda võimalust kasutavad suurfirmad, metsavarumisega tegelevad ettevõtted ja investeerimisfondid.
Aastate jooksul on Timber.ee oksjonikeskkonna kaudu omanikku vahetanud 11 kinnistutepaketti, lisaks 1100 metsa- ja põllumaakinnistut ja 1500 kasvava metsa raieõigust, kokku 100 miljoni euro väärtuses.
Käesolevas voorus on Timber.ee oksjonikeskkonnas pakkumisel 73 metsa- ja põllumaakinnistut, millele lisaks on pakkumisel 5 mitmetest kinnistutest koosnevat kinnistutepaketti. Mitmed pakutavad kinnistud on sobilikud ka näiteks suvekodu rajamiseks. Saadaval on rekordiliselt üle 1600 hektari metsamaad hinnaga 4000 eurost kuni 2,6 miljoni euroni. Seega pakkumisi investeerimiseks jagub nii väikeinvestoritele kui suurtele fondidele. Pakkumiste esitamise tähtaeg on 01.08.2023.
Pakettidest lähemalt
Pakettidest mahukaim on Saaremaa pakett, mis koosneb 36 metsakinnistust, kokku 282,34 hektarit alghinnaga 2 265 000 eurot. Tutvu paketiga vajutades siia.
Pakkumisel on ka Pärnumaa pakett, kus on 18 metsakinnistut. Kokku 254 hektarit alghinnaga 2 630 000 eurot. Tutvu paketiga vajutades siia.
Lääne-Virumaa pakett koosneb 23 metsakinnistut, kus on saadaval 228,5 hektarit alghinnaga 1 895 000 eurot. Tutvu paketiga vajutades siia.
Põhja-Eestis on saadaval 14 kinnistust koosnev Harjumaa pakett, kus on 143,62 hektarit. Alghind paketil 1 420 000 eurot. Tutvu paketiga vajutades siia.
Kõige väiksem pakett koosneb 13 kinnistust Raplamaal. Pakkumisel on üle 100 hektari maad alghinnaga 840 000 eurot. Tutvu paketiga vajutades siia.
Kõikide üksikpakkumiste ja pakettides sisalduvate kinnistutega, lisaks oksjoni tingimustega, saab tutvuda Timber.ee oksjonikeskkonnas oksjonid.timber.ee lehel. Pakettides sisalduvate katastriüksuste kasvava metsa inventeerimisandmed on allalaetavad oksjonikeskkonnas iga objekti juures.
Kinnistupakettide müük, nagu ka üksikute metsakinnistute oksjonid, toimuvad AS-i Timber korraldatud oksjonil suletud ümbriku meetodil, kus pakkumise esitajal on ainult üks võimalus oma pakkumist teha. Pakkumise esitamiseks tuleb oksjonikeskkonnas alla laadida pakkumisdokument, täita vastavad väljad, digiallkirjastada ja edastada see e-posti aadressile, mida ei avata enne oksjoni tähtaega. Ligipääs saabunud pakkumistele on ainult AS Timber juhatusel ja sõltumatu serveriteenuse pakkuja annab kinnituse, et enne pakkumiste esitamise tähtaega ei ole e-posti kontole sisse logitud ega postkasti sisuga tutvutud.
Oksjoni tähtaja saabudes avatakse kõik pakkumised üheaegselt ning võitjaks osutub kõrgeima pakkumise teinud pakkuja. Oksjonil on lubatud teha ka alghinnast madalam pakkumine, kuid selle aktsepteerimine müüja poolt on kirjeldatud enampakkumise tingimuste dokumendis.
Kuidas oma metsainvesteering kiiremini kasvama panna?
Mets on investeerimisobjektina võrdlemisi riskivaba ja mugav varaklass, mis ei tähenda kaugeltki seda, et pärast ostmist sellega tegelema ei pea. Vastupidi, parima hinna saab vaid juhul, kui majandada metsa vastavalt vajadusele ja õigesti. Timber.ee Metsaühistu MTÜ tuleb metsa väärtuse kasvatamisel appi.
Aasta tagasi loodud ühistusse on tänaseks koondunud üle 500 liikme, kelle metsad on pandud aktiivsesse haldamisse. See tähendab, et metsaomanikel aidatakse leida vastused kõigile metsa omamisega kaasnevatele küsimustele, abistatakse erinevate tööde organiseerimisega ja toetustaotluste esitamisega. “Võttes arvesse asjaolu, et meie metsaühistu alustas tegevusega kõigest aasta tagasi, siis sel kevadel aitasime korraldada oma ühistu liikmetel erinevaid metsauuendustöid juba enam kui 170 hektaril ja näiteks ühistu abiga istutati sel aastal 153 000 noort puud. Pealegi on ühistu liikmete aktiivsus erinevate toetuste taotlemisel olnud päris märkimisväärne,” kommenteerib ühistu juht Enari Lumi.
Lumi sõnul saavad ühistust abi nii need, kel metsa võib olla ehk napilt 2 hektarit kui need, kel portfellis 1000 või rohkem hektarit. “Meie ühistu kaudu saab kõikidele oksjonikeskkonnast ostetud pakettidele või üksikkinnistutele kaasa metsade haldamiseks plaani, kust saab infot ja abi, millal metsas midagi teha on vaja, millal toetusi võimalik taotleda ja millal raiuda. Nõustamine on meie ühistu liikmetele tasuta. Ja nagu eelpool mainisin, siis abistame ka töödega. Meie ühistus on metsad hoitud, ühtegi tööd me ei unusta ja ükski toetuse taotlusvoor ei jää vormistamata. Ühistu liikmeks saavad astuda kõik metsa omavad füüsilised ja juriidilised isikud.” Ühistuga liitumise saad kiirelt vormistada siin: metsauhistu.timber.ee
Mida räägivad numbrid metsamaasse investeerimise kohta?
Metsakinnistute ja raieõiguste väärtus on viimase kümne aastaga liikunud tõusvas joones. Metsamaa keskmine üle-Eestiline hind on Maa-ameti andmetel selle ajaga kasvanud neljakordseks. On mõistetud, et kui börs kukub kokku jääb maa väärtus alles. Metsamaasse investeerimine ajutistele võngetele ei allu. Samas ei ole metsa investeerimine midagi imetabast, mis majandusest kuidagi eraldi toimib – nii on loomulikult mõjutanud ebastabiilsus ka seda sektorit, lisaks ei tasu unustada, et Eesti asub geopoliitiliselt ärevusttekitavas piirkonnas.
Möödunud, 2022. aastal vahetas omanikku 1927 metsakinnistut, mille keskmine hektari hind oli 7852 eurot. Käesoleval aastal on juba esimesel poolaastal tehtud tehingute keskmine metsamaa hind seitsmes maakonnas kasvanud üle 10 000 euro hektari kohta. Andmed põhinevad Maa-ameti tehingute andmebaasil seisuga 9.07.2023.
Kümme aastat tagasi, 2012 aastal seevastu vahetas omanikku 2660 metsakinnistut, mille keskmine hektari hind oli 2136 eurot. Metsa puhul on 10 aastat investeeringutsüklina väga lühiajaline vaade, samas maa ja raha väärtuse hoidmise stabiilsust see näitab. Kui vaadata ajas veelgi tagasi, siis Maa-ameti andmetel sai 20 aastat tagasi Ida-Virumaal metsamaa kätte võileiva hinnaga ehk hektari hind oli toona vaid 458,85 eurot. Täna on hind 12 702,58 ehk 27 korda kõrgem. See tõestab ilmekalt, et metsa hind ajaga vaid kasvab.
Kui soovid konsultatsiooni, kuidas oma metsa heaperemehelikult majandada või plaanid oma metsa raieõiguse või metsakinnistu müümist, siis võta meiega ühendust!
AS Timber, Timber.ee Metsaühistu MTÜ, Narva mnt 36 Tallinn, 10120, www.timber.ee, info@timber.ee, tel: 6665050